Podľa niektorých drastický a nezmyslený výrub zdravého lesíka. Podľa iných naopak pokus o záchranu vzácnych biotopov v národnom parku. Nariadenie úradu životného prostredia očistiť Holý vŕšok od časti stromov vyvolal v malebnej dedinke Vernár búrku názorov za a proti.
VERNÁR. Niekedy prevažne trávnaté a lúčnaté miesta Holého vŕška nad Vernárom medzičasom zarástli stromami z naviatych semien. Obvodný úrad životného prostredia v Poprade nariadil starú lúku na 12,4 hektároch očistiť a preriediť od nových drevín. Dôvodí prítomnosťou lúčnych biotopov európskeho významu. Podľa ochranárov patria k tomu najcennejšiemu, čo Národný park Slovenský raj ponúka.
Brija: Je to choré
Časť Vernárčanov je z nariadenia šokovaná a vyjadruje pobúrenie. Chorým nazýva rozhodnutie úradu Vernárčan Vladimír Brija. "Všade okolo vidíme holoruby a pre lykožrúta vyschýnajúce stromy a my tu ideme kvôli jednej rastlinke rúbať mladý zdravý les," hovorí Brija.
Podľa neho nový zdravý lesík už začína plniť vodoochranárske funkcie a produkovať kyslík. "My ho ideme preto zničiť. Ide o nezmyslené rozhodnutie z úradníckeho stola," povedal.
Niektorí Vernárčania, naopak, s úradom súhlasia. Fotograf Vladimír Šifra dôvodí aj názvom miesta. "Holý vŕšok napovedá, že bol niekedy bez stromov, čo dokazujú aj historické fotografie. Snahu zachrániť cenné biotopy, ktorých je v Slovenskom raji málo, možno len oceniť," myslí si Šifra.
Ľudia prestali pásť
Starosta Vernára Vladimír Macurák potvrdzuje, že rozhodnutie o očistení lúky vytvorilo u obyvateľov dva protichodné postoje. "Niektorí sú zásadne proti, iní súhlasia."
Podľa starostu zarastenie lúk spôsobili zmeny hospodárenia. "V dedine založili družstvo dosť neskoro, až v 70. rokoch minulého storočia. Dovtedy ľudia lúky kosili a pásli ovce. Zvyky a postupy sa časom ale začali meniť," vysvetlil starosta.
"Hrozil by zánik"
Podľa Antona Haratyka z úradu životného prostredia splnenie nariadenia je dôležité a má logiku. "Na zarastajúcej ploche sa nachádzajú vzácne lúčne biotopy, ktorým ponechaním drevín hrozí zánik. Boroviciam či trnkám však naozaj nie," tvrdí Haratyk.
Na červenej listine druhov sa nachádza napríklad vzácna orchidea vstavač počerný. "V oblasti rastie výnimočne len na tom mieste a nástupom stromov môže od nás úplne zmiznúť," dôvodí Haratyk. Podľa botanika Správy národného parku Slovenský raj Tomáša Dražila vstavač na Holom vŕšku niekdy rástol v tisícoch. "Dnes je jeho populácia v stovkách či desiatkach, drasticky klesla, treba konať," povedal.
Priláka orchidea turistov?
Haratyk si myslí, že záchrana cenného biotopu môže obci priniesť úžitok. "Keby také niečo mali v Nemecku, hneď by to využili na nájazdy turistov. Dá sa to skúsiť i tu," myslí si Haratyk.
Rovnako zmýšľa botanik Dražil. "Súčasťou opatrení na záchranu biotopu je dohoda s družstvom, že na lúke sa budú pásť ovce. Takáto scenéria môže pomôcť zatraktívniť Vernár pre turistov." Dražil podčiarkuje, že nariadenie počíta s výberovým odstránením drevín. "Určite nejde o výrub lesa, časť drevín na ploche ostane naďalej."
Oponent nariadenia V. Brija ostáva skeptický aj po týchto argumentoch ochranárov. "Rastlinka, ktorá kvitne pár dní v roku, ťažko priláka turistov, krásny zdravý les ale áno," myslí si.
Archívna fotografia dokazuje, že Holý vŕšok bol skutočne holý. V popredí Barbolica.
Foto: archív Dušana Orolína
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš