POPRAD. Mestská polícia s fenoménom na popradskom sídlisku Juh bojuje už roky. "Najhoršia situácia nastáva, keď napadne sneh. Vtedy deti, aby sa na nich mohli sánkovať, zosadzujú kryty lámp," hovorí náčelník mestskej polície Jaroslav Marušin. Naposledy polícia prichytila dvoch asi 12-ročných chlapcov v pondelok.
Zima rovná sa problém
Niekedy kryty zoberú aj opití vandali idúci z krčmy, prevládajú však mladí "sánkari". Polícia ich ako maloletých nemôže stíhať. Kontaktuje a upozorňuje rodičov. Tí sú nútení v istých prípadoch zaplatiť aj náhrady škody. Polícia problém rieši aj sústredenou hliadkovacou činnosťou na mieste. "Definitívne problém vymizne až asi postupnou výmenou novšieho typu lámp. V menšom rozsahu sme rovnaký problém zaznamenali aj v Matejovciach," spresnil náčelník.
Napätie môže spôsobiť i smrteľné zranenia
Vedúci prevádzky verejného osvetlenia mesta Poprad - Siemens Ján Pitoňák upozorňuje, že toto správanie detí nemožno brať ľahkovážne. "Pri tejto lampe, ak dôjde k sfázovaniu, 380-voltové napätie môže spôsobiť aj smrteľné zranenie. Riziko nastáva po zapnutí lámp, teda po zotmení," vysvetľuje vedúci.
Aj keď k takému prípadu ešte nedošlo, Pitoňák apeluje na rodičov, aby deti na riziko upozornili. "Rovnako som vďačný všetkým ľuďom, ktorí nám tieto prípady nahlasujú. Aj keď lampy sami kontrolujeme, je to dôležité," dodal Pitoňák.
Tisícové škody
Pre prevádzku verejného osvetlenia predstavujú krádeže krytov pravidelné straty. "Žiaľ, nejde vôbec o náhodný jav. Za zimnú sezónu nám len kvôli tomu vzniká škoda okolo 2 600 eur," spresňuje Pitoňák.
Najvážnejšie je však zbytočné riziko ohrozenia zdravia detí alebo náhodne okoloidúcich ľudí.
Čo hovorí lekár
Zásah elektrinou
Záleží, kadiaľ ide oblúk - Vážnosť zranení zásahom elektrickým prúdom závisí od okolností, ako k nemu dôjde, vysvetľuje lekár urgentnej medicíny Ján Hencel: "Záleží, ako dôjde k vytvoreniu elektrického oblúku. Ak sa človek dotkne dvoma prstami, prúd prejde len cez ne, môžu mu spáliť prsty. Ak však prúd prejde oblúkom napríklad cez prsty do nôh celým telom, ide o omnoho závažnejšiu situáciu." Vtedy prúd môže poškodiť vnútorné orgány, napríklad i mozog. Ak prejde srdcom, hrozí zastavenie jeho činnosti. Vtedy nastáva naozaj kritická situácia. Výhodou pri zásahu elektrickým prúdom môže byť, ak je človek mokrý. "Prúd si na prechod vždy hľadá najľahšiu cestu. Takto prejde po povrchu po vode a nemusí zasiahnuť vnútorné orgány," spresňuje Hencel.
Dôležitá je aj frekvencia - "Ak ide o frekvenciu 50 hertzov, je to už veľmi nebezpečné. Práve táto frekvencia sa nachádza v elektrických zástrčkách či lampách," dodáva Hencel.
Čo robiť? - Ak dôjde k nešťastnej udalosti zásahu prúdom, treba, samozrejme, okamžite volať záchranku. Ak je postihnutý ešte pod prúdom, v žiadnom prípade ho netreba chytať. Spod prúdu ho treba odrhnúť. Potom treba zistiť stav lokálnych zranení. Ak je v bezvedomí, treba začať s oživovaním. Prípadné popáleniny treba chladiť studenou vodou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš