Miestni občianski aktivisti ho v prípade schválenia zvažujú napadnúť na súde.
VYSOKÉ TATRY. Územný plán určuje, čo kde a ako sa v meste môže stavať a na akú funkciu tá-ktorá plocha slúži. Podľa zákona platný územný plán musí mať každé mesto. Napriek tomu mesto Vysoké Tatry ho nemá už dvanásty rok. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o slovenský unikát.
Prírodné katastrofy
Primátor mesta Ján Mokoš rekordnú dĺžku prípravy plánu zdôvodňuje špecifickosťou územia Vysokých Tatier, keď množstvo strán si na úkor času presadzovalo svoje záujmy. Prípadné pochybenia radnice sa podľa neho na zdržaní podieľali len minimálne. "Plán zdržali aj objektívne príčiny, ako napríklad vetrová kalamita či veľký požiar," dôvodí Mokoš.
Hlasujú dnes
Či návrh plánu prejde, ukáže až dnešný deň. Hoci podľa kuloárnych informácií zodvihnúť ruku za je už rozhodnutých potrebných sedem poslancov, včera nám svoje rozhodnutie hlasovať za potvrdili len traja. Na schválenie plánu je potrebná trojpätinová väčšina.
Nárast lôžok
Poslankyňa Jana Kalinčíková (nez.) sa rozhoduje medzi zdržaním a hlasom proti. Dôvodí, že sa hlasovaním za nedokážu odobriť už platné zlé územné rozhodnutia, ktoré sa nedajú z plánu vyškrtnúť. Stavebníci by to totiž mohli napadnúť. Jej kolega Pavol Stano (KDH) spolu s tým na návrhu kritizuje približné zdvojnásobenie ubytovacej kapacity v meste na približne 9500 lôžok. "Toto zvýšenie najmä cez apartmánové byty podporí šedú ekonomiku a negatívne pozmení charakter mesta," hovorí.
Primátor: Plán mesto potrebuje
Primátor Ján Mokoš oponuje, že radikálna zmena charakteru mesta nehrozí: "Plán bol pripravovaný citlivo, aby zabezpečili určitý rozvoj, ale v rovnováhe so záujmami ochrany prírody. Každé nové lôžko musí navyše prejsť celým územným konaním." Mokoš uvádza, že platný územný plán mesto potrebuje. "Aby boli spokojné mladé rodiny, ktoré chcú bývať, ale aj na zlepšenie podmienok pre turizmus, aby ľudia mali prácu," argumentuje.
Uspejú na súde?
Ani dnešné schválenie plánu poslancami nemusí zaručiť skončenie nekonečnej ságy. Občianske združenie Pre Tatry zvažuje, že v prípade schválenia plánu ho napadne na súde. Aktivisti sú presvedčení, že pri príprave plánu neboli dodržané zákonné postupy.
"V postupe bol vynechaný koncept plánu, čím sa obmedzili možnosti jeho pripomienkovania verejnosťou. Tak sa do návrhu dostalo množstvo nezmyslov a nelogických riešení," tvrdí zástupca združenia Rastislav Brabec.
Neveria, že všetko bolo OK
Brabec ďalej tvrdí, že radnica sa snaží poslancom pri hlasovaní obmedziť právo meniť časti návrhu plánu. "Bolo povedané, buď schválite celý návrh alebo nie. Naši experti hovoria, že poslanci ale môžu návrh pokojne meniť," argumentuje Brabec. Podľa združenia plán bol šitý pre potreby veľkých podnikateľských skupín.
"Súdu sa báť netreba"
Primátor Mokoš sa napadnutia plánu na súde nebojí. Je presvedčený, že celý postup prebehol zákonne. "Máme vyjadrenia odborníkov, že to bolo tak. Dali sme si záležať na tom, aby sa všetci ľudia mohli vyjadriť nad rámec zákona," tvrdí Mokoš. Ten rovnako odmieta názory o výhodnosti plánu pre veľkých developerov. "Zvolené koeficienty zastavanosti a iné obmedzujúce parametre dokazujú, že to vôbec nie je tak," uviedol Mokoš.
Čo prezradili poslanci pred hlasovaním?
Peter Líška (nez.)
Bude hlasovať za. Hovorí, že v pláne sú chyby, avšak bez akéhokoľvek plánu je to pre mesto ešte oveľa horšie, lebo regulované nie je nič. O výhradách aktivistov si myslí, že ak by niečo bolo naozaj nezákonné, kompetentné orgány by na to už prišli.
Jozef Janiga (nez.)
Neprezradil, ako bude hlasovať. Hovorí, že v pláne je množstvo mínusov a plusov. Ich vysvetlenie by si však vyžiadalo dlhú prednášku. O výhradách aktivistov povedal, že každý má právo dať preskúmať, či je všetko v poriadku.
Anna Spišiaková (nez.)
Bude hlasovať za. Hovorí, že plán je podmienkou prideľovania peňazí z európskych fondov. Podľa nej kvôli jeho neprijatiu mestu už ušiel jeden veľký projekt, ktorý mohol zvýšiť kvalitu života.
Jana Kalinčíková (nez.)
Bude hlasovať proti, alebo sa zdrží. Hovorí, že s podobou plánu sa nemôže stotožniť.
Pavol Stano (KDH)
Nepovedal, ako zahlasuje. Hovorí, že poslanci sú nútení hlasovať za niečo, s čím nesúhlasia. Podľa neho, ak niekto rozhoduje o niečom, za čo nemôže niesť zodpovednosť, ohrozuje to danú spoločnosť.
Igor Plučinský (Ľavicový blok)
Na 90 % je už rozhodnutý, ako, nepovedal. Pokúsi sa navrhnúť isté zmeny. O výhradách aktivistov, pre ktoré zvažujú napadnutie plánu na súde, si myslí, že na ne neprišli len tak pri pive a treba ich vnímať pozorne.
Jozef Grivalský (nez.)
Bude hlasovať za. Podľa neho mesto bez plánu už nemôže dobre fungovať. O výhradách aktivistov si myslí, že prichádzajú neskoro a nestotožňuje sa s nimi.
Ján Bogačík (nez.)
Ešte presne nevie, ako zahlasuje. V neexistencii platného plánu vidí však väčšie riziko, keď si takmer bez kontroly môže stavať každý, čo kde chce. Návrhy zmien nechystá, v jeho obvode boli akceptované takmer všetky pripomienky.
Poslanci Milan Maník (nez.), Renáta Olekšáková (nez.) a Daniela Kordová (SMER) po celý deň viacnásobne nedvíhali telefón alebo sa nevyjadrili.
toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš