Po zistení havárie síce kontaktovali vodárne, na opravu a spustenie vody však museli čakať vyše týždňa. Šesťčlenná rodina a ich susedia si tak museli vodu na varenie a bežné použitie nosiť od príbuzných, či vo fľašiach z obchodu.
STARÁ ĽUBOVŇA. Vodárne tvrdia, že porucha nastala mimo verejného vodovodu. Pracovníci to zrejme zistili po tom, ako havarijné miesto po čase skontrolovali. O udaní miesta poruchy i o tom, že opravu si podľa zákona mali zabezpečiť vlastníci poruchových prípojok, však dotknutých ľudí nik neinformoval.
Voda začala tiecť až na ôsmy deň
V dvoch rodinných domoch na Vsetínskej ulici prestala tiecť voda ešte minulý týždeň vo štvrtok. "Hneď v ten deň ráno volal manžel na vodárne a nahlásil poruchu. Nič sa však nedialo, robotníci prišli až v piatok. Celý minulý víkend sme tak ostali bez vody," povedala Anna Matiová. Krízový stav bez vody však trval aj naďalej. "V pondelok nám povedali, že väčšie poruchy majú aj na iných miestach. Napokon vodu opravili dnes (štvrtok – pozn.)," dodala obyvateľka Vsetínskej ulice.
Bez vody je to v domácnosti takmer nemožné
Mnohí ľudia si dnes domácnosť bez vody len sotva dokážu predstaviť. Pre Matiovcov to však bola niekoľkodňová realita. "Museli sme narýchlo zháňať všelijaké fľaše, bandasky, čokoľvek, kde by sme si mohli nabrať vodu, ktorú nám dávala sestra. Množstvo vody sme nakupovali aj v obchode. Nemôžete sa predsa osem dní neumývať," povedala A. Matiová. "Vodu potrebujete na umývanie i na toaletu. Predstavte si, že idete do práce a nemáte si ako urobiť hygienu. Prídete z práce, nemáte si ako umyť ruky. Čo ak by potom vznikla nejaká infekcia?" poťažkal si manžel pani Matiovej.
Ak je porucha u vlastníka, mal by si ju sám opraviť
Podľa Boženy Dickej, hovorkyne Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti (PVPS), za haváriu na Vsetínskej môže zamrznuté potrubie mimo verejného vodovodu. Porucha teda mala vzniknúť na vodovodnej prípojke, ktorú vlastnia dotknuté rodiny. "Vlastník takejto prípojky je povinný zabezpečiť jej údržbu a opravu na vlastné náklady," povedala. Ako tiež dodala, v tom čase riešili vodárne ďalšie havárie, ktoré spôsoboval najmä silný mráz. "Bolo potrebné prednostne zabezpečiť dodávku vody pre územia s počtom nad sto odberateľov. Napriek tomu sme sa snažili týmto odberateľom pomôcť dostupnými prostriedkami."
Vodárne si môžu vymáhať aj cestovné
Keďže sa havária podľa vodární stala mimo ich vodovodu, odberateľ, teda rodina Matiová ani ich susedia, nebudú mať nárok na vymáhanie škody. "Naopak, prevádzkovateľ si bude uplatňovať náklady vynaložené na rozmrazenie vodovodnej prípojky príslušných vlastníkov," poznamenala B. Dická. V praxi to totiž vyzerá asi tak, že pri hlásení poruchy vycestujú pracovníci vodárni na postihnuté miesto a až tam zistia, či ide o poruchu na ich strane, alebo na strane iných vlastníkov. V druhom prípade si potom môžu vymáhať aj náklady spojené s vycestovaním na postihnuté miesto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš