bol teda Svätý Valentín a prečo si zaľúbenci práve v tento deň vyznávajú lásku?
Tradícia v starovekom Ríme
Meno Valentín je odvodené od slova „valens“, ktoré v preklade znamená ctihodný. Týmto menom boli pomenovaní niekoľkí cisári a pápeži, vrátane uznávaného rímskeho teológa a gnostického filozofa Valentína z 2. storočia, ktorý mal neskôr množstvo nasledovníkov.
Tento významný deň je pomenovaný na pamiatku svätého Valentína a má bohaté korene v starovekom Ríme. Cirkev pozná najmenej troch rôznych svätých menom Valentín. Najznámejší je však príbeh rímskeho kňaza Valentína z 3. storočia, ktorý sa vzoprel cisárovi Claudiovi. Svätý Valentín pôsobil ako katolícky kňaz a lekár, ktorý zomrel mučeníckou smrťou. Okolo existencie a života tohto významného svätca panujú veľké nejasnosti a rôzne legendy. Pravdepodobným predchodcom kresťanských osláv svätého Valentína bol pohanský sviatok, ktorý Rimania zasvätili bôžikovi pastierov Faunovi. Počas sviatkov sa mladí ľudia párovali do dvojíc. Každý s tým, koho mu určil žreb. Svojmu sviatočnému partnerovi musel byť po celý čas osláv verný. Kresťania starobylý zvyk prevzali a spojili s menom svätca Valentína, mučeníka žijúceho za vlády cisára Claudia II. Cisár sa rozhodol zrušiť manželstvo, pretože podľa jeho názoru ženatí muži neboli dobrí bojovníci. Kňaz Valentín však i napriek zákazu milencov tajne sobášil, za čo ho cisár uvrhol do väzenia a nútil ho zriecť sa kresťanskej viery. Keď neuspel, dal ho popraviť. Jedna z legiend hovorí, že sv. Valentín sa vo väzení sám zaľúbil do žalárnikovej dcéry. Písal jej ľúbostné listy. Posledný odkaz, ktorý Valentín poslal dcére väzenského dozorcu pred svojou smrťou 14. februára 269, zakončil pozdravom „od Tvojho Valentína“. Neskôr nad Valentínovým hrobom za rímskymi hradbami kvitli ružové kvety mandľovníka. V roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť. Sv. Valentín sa tak stal patrónom zaľúbených.
Valentín vo svete a u nás
Historicky prvú „Valentínku“ poslal svojej žene v roku 1415 mladý francúzsky vojvoda Karol Orleánsky, ktorý bol zajatý a dlhý čas väznený v londýnskom Toweri. Odtiaľ posielal svojej manželke milostné básne, z ktorých sa zachovalo vyše šesťdesiat kusov a dodnes sú uložené medzi kráľovskými listinami v Britskom múzeu. Neskôr bola tradícia Sv. Valentína obnovená v USA začiatkom 20. storočia, keď sa Američan Walter Scott, známy výrobca vianočných pohľadníc, ocitol na prahu bankrotu. Ako riešenie vymyslel obnovu tradície Sv. Valentína, ktorá sa od roku 1907 slávi v USA. Jeho spoločnosť do dvoch rokov strojnásobila svoje zisky.
Na Slovensko dorazil tento sviatok po revolúcii v roku 1989, dovtedy sa o ňom ani veľmi nevedelo. Valentínsky deň sa však ujal medzi mladými ľuďmi možno práve preto, že takáto tradícia u nás chýbala. Za pozitívne sa považuje napríklad aj to, že vďaka valentínskemu dňu, keď sa prejavujú city, sa možno osmelia aj hanblivejší mladí ľudia a oslovia svoje tajné lásky. V súčasnosti sa prejavuje tento romantický sviatok viac komerčne a marketingovo, ale je na každom z nás, ako tento sviatok pojme. Pred „Valentínom“ obchody zaznamenávajú väčší záujem o darčeky, ako plyšové hračky, bonboniéry či kozmetiku.
Svätý Valentín je patrónom zaľúbených, ktorí vykročili na cestu lásky. Je však patrónom aj tých, ktorí po tejto ceste kráčajú už roky a možno desaťročia. Patrónom milujúcich sa rodičov, priateľov, jednoducho patrónom všetkých, ktorí sa majú radi.
„Zamilovanosť je prvé obdobie lásky. Zamilovaní na sebe totiž vidia hlavne tie dobré vlastnosti a sú nimi uchvátení. Ešte to nemôžeme nazvať láskou, lebo základom lásky je poznanie. Kto nepozná, nemiluje, iba sa zaľúbil. Ak medzi dvoma zaľúbenými má rásť láska a nie iba zaľúbenosť, musia spoznať aj svoje chyby a musia sa naučiť ich tolerovať. Láska prichádza vtedy, keď jeden toho druhého má rád práve preto, že je taký, aký je, keď pochopí, že je jedinečný v celom vesmíre“ (Jozef Červeň).
Tip na sladkého Valentína
Valentín je nielen sviatkom zamilovaných, ale aj dňom vzájomného obdarovávania sa rôznymi „zaľúbenými“ darčekmi. Bonboniéry, plyšáky, hrnčeky, parfumy... Všetko tu už bolo a chcelo by to niečo originálnejšie. Ak chceš svojho miláčika na Valentína prekvapiť a zároveň potešiť jeho maškrtný jazýček, skús mu vlastnoručne upiecť valentínsku tortu. A nezabudni, že je to o to originálnejšie, že si všetko upečieš a pripravíš sama, pretože s kúpeným korpusom to nebude to „pravé orechové“. Tento Valentín bude zaručene sladký!Pečenie s láskou
Potrebuješ hlavne dostatok trpezlivosti, chuti do pečenia a hlavne upiecť valentínsku tortu s láskou! Stačí kúsok fantázie, pretože fantázii sa medze nekladú, forma na pečenie v tvare srdca a tvoje valentínske prekvapenie zožne zaručený úspech. Ak máš tieto základné potreby k dispozícii, stačia už len suroviny na upečenie korpusu, napríklad z piškótového cesta. Naň potom naleješ chladnúci vanilkový puding, poukladáš jahody, zaleješ želatínou a ozdobíš šľahačkou. Ďalšou alternatívou môže byť, ak po upečení piškótového cesta ho necháš chvíľku vychladnúť a neskôr cesto rozkrájaš postupne na niekoľko korpusov, ktoré sa poukladajú na seba. Každý korpus natrieš jahodovým alebo iným lekvárom, pripravíš si čokoládový puding, ktorý taktiež pôjde na každý diel korpusu. Potom tortu môžeš poliať varenou čokoládou a necháš ju stuhnúť na chladnom mieste. Nakoniec ozdobíš tortičku šľahačkou, naozaj cool to bude, ak vrch torty ozdobíš vašimi iniciálkami a poukladáš na vrch jahôdky či drobné cukrovinkárske ozdôbky v tvare srdiečka. Zase ponecháš tortu stuhnúť a je to! Už si len zaželať krásny a sladký Valentín!
Autor: Petra Gotzmannová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš