HNILČÍK. Obec kúpila necelý polhektár lesa od štátu. Obecné zastupiteľstvo rozhodlo, že parcela bude slúžiť na spomínanú výstavbu. Dokonca už požiadali Obvodný úrad životného prostredia v Spišskej Novej Vsi o výrub stromov. Proti sú však bezprostrední susedia a Správa Národného parku Slovenský raj.
V civilizovanej Európe nerúbu lesy
Milan Ogurčák býva v susedstve spomínaného lesa. Na snahy obce reaguje: "Dnes sa v civilizovanej Európe nerúbu lesy kvôli tomu, aby sa mohlo postaviť zopár lukratívnych chát pre zámožných podnikateľov." Ako znalec miestnych pomerov hovorí, že v obci je kde stavať rodinné domy. "Chápem, že obec chce zarábať. Lenže v Hnilčíku je dosť voľných stavebných parciel," upresnil M. Ogurčák. Ako odborník lesník upozornil aj na to, že prípadný výrub by ohrozil okolité lesy, pretože nebudú chránené pred negatívnymi vplyvmi počasia.
Aj ochranári sú proti
Podobne ani ochranári nesúhlasia s výrubom lesa kvôli stavbe nehnuteľností. Tomáš Dražil zo Správy Národného parku Slovenský raj sa zatiaľ odmietol k téme bližšie vyjadriť. Momentálne totiž o tom, či stromy vyrúbať alebo nie, rozhoduje spomínaný obvodný úrad životného prostredia. Územie je však okrajovým pásmom národného parku.
"Ide o druhý stupeň ochrany, okrem toho je to navrhované chránené vtáčie územie Volovské vrchy. Je neprípustné, aby v tejto lokalite stavali domy či víkendové chaty. Obec Hnilčík nie je odkázaná na to, aby museli kvôli výstavbe rúbať lesy," zaujal stanovisko T. Dražil.
Na papieri to nie je les
Starosta Hnilčíka Vladimír Fabián (HZDS) sa odmietol s nami na túto tému rozprávať. Odmietol aj osobné stretnutie, v telefonickom rozhovore však uviedol, že obec ako vlastník môže rozhodnúť, ako naloží so svojím majetkom. "Áno, obvodnému úradu životného prostredia sme adresovali žiadosť o výrub stromov, chceme tam stavať, zatiaľ je však predčasné o tom hovoriť," povedal starosta Hnilčíka.
Obci však v tomto prípade nahráva do karát fakt, a to, že pozemok je oficiálne evidovaný ako ostatná plocha, aj keď v skutočnosti je to les. Táto nezrovnalosť nastala v ďalekej minulosti pri prevode vlastníckych práv. Ako nám však povedal T. Dražil, Správa Národného parku Slovenský raj vyvíja aktivity, aby spomínaný pozemok bol zahrnutý do lesného fondu.
Rozhodne úrad
Osud lesa, kde sa nachádzajú 30 metrov vysoké ihličnany, ako napríklad smreky či jedle, je teda momentálne v rukách Obvodného úradu životného prostredia v Spišskej Novej Vsi. Táto štátna inštitúcia totiž vydá rozhodnutie o tom, či obec môže stromy vyrúbať alebo nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš