Publikácia približuje zachované historické technické pamiatky, ktoré súvisia s baníckou a hutníckou tradíciou na Spiši. Knihu uviedli do života v priestoroch Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi. Krstilo sa tradične nerastom – sideritom.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Kniha zachytáva technické pamiatky, banské diela, objekty, obytné budovy baníkov, správne budovy, zvoničky, kríže a iné, konkrétne na území súčasných katastrov mesta Spišská Nová Ves, časti Novoveská Huta, obcí Hnilčík, Hnilec a Mlynky. "Kniha pomôže podporiť rozvoj kultúrneho cestovného ruchu v tomto regióne a bude súčasťou zastavenia sa na Európskej železnej ceste," uviedla v úvode Zuzana Krempaská, hostiteľka – riaditeľka Múzea Spiša.
Ročná práca
"Jednotlivé lokality nemajú v knihe rovnomerné zastúpenie. Je to aj tým, že niekde skončila banícka činnosť skôr, inde neskoršie. Napríklad v Novoveskej Hute boli medené bane uzatvorené v roku 1888, v Hnilci či Mlynkách pred 40 rokmi. Niektoré oblasti sú menej prebádané, iné čakajú na svoje odhalenie," uviedol Jozef Daniel z OZ Banícky spolok Spiš.
Nová publikácia vznikla vďaka grantu Ministerstva kultúry SR. Získali ho Adriana a Peter Klingovci. "Publikácia sa rodila jeden rok. Písaná je faktografickou formou a je vhodná na ďalšie použitie," uviedla jedna z autoriek A. Klingová. "Som rád, že vznikla táto myšlienka, súpis pamiatok, ktoré odchádzajú do nenávratna," zdôraznil Marián Jančura, ktorý sa spolupodieľal na informáciách z oblasti Hnilčíka.
Súčasťou knihy sú historické mapy, popisy objektov, grafická dokumentácia, historické i súčasné fotografie. Publikácia vznikla s podporou občianskeho združenia Banícky spolok Spiš a neziskovej organizácie Rochus – Rozvoj Spiša. Kniha je nateraz prvou časťou.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš