Napríklad vo veľkej popradskej nemocnici sa podľa posledných údajov zaočkovalo len 19 lekárov.
POPRAD. Hygienici majú na potrebu nechať sa zaočkovať proti pandemickej chrípke A H1N1 jednoznačný názor. Ľudí vyzývajú navštíviť svojho lekára a nechať si vpichnúť vakcínu. Tá je zadarmo.
V čom je iná?
Šéfhygienik pre popradský región Jozef Krak odmieta, že riziká z pandemickej chrípky by boli mediálnym výmyslom. "Vo svete na následky ochorenia zomrelo viac ako 13-tisíc ľudí, v Európe cez 2 500. Predpokladám, že vírus sa bude ešte šíriť," povedal Krak.
Po celý rok, aj zdraví
Krak upozorňuje na rozdiely oproti bežnej chrípke. "Táto nová chrípka sa šíri po celý rok, nie je sezónna, preto zaočkovať sa treba aj po zime," uvádza. Druhým rozdielom je, že oproti klasickej chrípke na komplikácie s ňou spojené zomierajú aj ľudia, ktorí boli predtým zdraví. "Všeobecne až 30 až 40 percent prípadov zomretých predtým neboli postihnutí žiadnymi chronickými ochoreniami."
Ovplyvnili ľudí zdravotníci?
Regionálnu hygienu v Poprade sklamal jej posledný prieskum záujmu o očkovanie. Pod Tatrami z rizikových skupín sa zatiaľ zaočkovalo len 2,8 % tehotných žien a 6,8 % chronických osôb. Podľa Kraka extrémne nízke percentá mohol spôsobiť aj nezáujem zdravotníkov, ktorí ovplyvňujú verejnú mienku: "V nemocnici Poprad napríklad očkovanie absolvovalo 19 lekárov a 20 ostatných zdravotníkov." V nemocnici pracuje okolo 1 100 zamestnancov.
Nemocnica nedáva odporúčania
Podľa riaditeľa Nemocnice Poprad Jozefa Tekáča by nezáujem o očkovanie mohol vysvetliť len každý lekár sám za seba. Nemocnica svojim zamestnancom nedáva žiadne odporúčania. "Je to na každého osobnej zodpovednosti zvážiť, či sa chce zaočkovať," spresnil riaditeľ. Hygienik Krak hovorí, že vakcína proti pandemickej chrípke je bezpečná a komplikácie po očkovaní nie sú väčšie ako pri bežnej chrípke.
Od minulého storočia
Podľa Kraka skepsa zdravotníkov proti očkovaniu sa ťahá od 60. rokov minulého storočia, keď sa takto začal boj proti tetanu. "Ide aj o psychologický efekt - ľudia majú pocit, že ich niekto do niečoho núti, a preto to odmietajú. Tu však nejde o žarty, počty zomretých nám nestačia? Po ochorení už očkovanie naozaj nepomôže," hovorí hygienik. Krak si myslí, že kým ľudia nevidia smrť svojich blízkych alebo známych, čísla v médiách ich nepresvedčia. "Smrti v médiách je už tak veľa, že u ľudí nevyvolá obavy."
Informujú aj o rizikách
V ambulancii praktického lekára Jaroslava Grocholu v Poprade, naopak, tento týždeň zaznamenali mierny nárast záujmu. "Pacientom poskytneme všetky potrebné informácie o dôvodoch očkovania a jeho rizikách a oni sa rozhodnú," povedal. S látkou v tele z jeho ambulancie odišiel aj Jozef Šoltés z Veľkého Slavkova. "Dal som sa zaočkovať, presvedčili ma dostupné informácie," povedal Šoltés.
Za a proti
Pod prísľubom anonymity sa dvaja lekári nemocnice v Poprade podelili s názorom, prečo sa dali alebo nedali zaočkovať.
"Nedal som sa"
Prvý lekár hovorí, že chrípka sa mu dlhodobo vyhýba, preto necítil potrebu. Podľa neho sa dlhodobo podceňuje prevencia ako upozorňovanie na otužovanie či prijímanie vitamínov v rizikovom období. Za výzvami na očkovanie vidí záujmy farmaceutických firiem. "Ide o miliardové zisky," povedal.
"Neváhal som"
Podľa druhého lekára nechuť zdravotníkov mohla spôsobiť mediálna hystéria o možných negatívnych následkov vakcíny. "Také niečo som nezažil pri nijakom inom predchádzajúcom očkovaní proti chrípkam," povedal. On sám vôbec neváhal, očkuje sa pravidelne. Podľa neho sa odborných argumentov za a proti očkovaniu proti pandemickej chrípke objavilo už také obrovské množstvo, že teraz ostáva ľuďom, vrátane zdravotníkov, rozhodnúť sa len na základe viery a presvedčenia. Argumenty za a proti sa jednoducho vynulovali.
toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš