LOMNICKÉ SEDLO. Aj preto tam horská služba výbuchmi trhavín cez týždeň testovala nebezpečenstvo spustenia lavíny.
"Druhým dôvodom bolo, že lavínové testy sa tak či tak ukazovali dosť zlé," hovorí šéf trhacích prác Horskej záchrannej služby Roman Švanda. Aj keď sa na Sedle doteraz v tejto sezóne nelyžovalo, chodia tam skialpinisti.
Rozhodnú dnes ráno
Bez výbušninového testu by otvorenie svahu pre lyžiarov bolo rizikom. "Nejde len o nezlyžovaný terén, ale aj časti mimo. Tam vždy nejaký lyžiar zablúdi," vysvetľuje Švanda. Na Sedle je teraz okolo 2 metrov snehu. Na definitívny súhlas pre otvorenie svahu Tatranské lanové dráhy včera potrebovali ešte nejaké desiatky centimetrov. V čase našej uzávierky včera snežilo, lyžiari majú nádej.
Buchlo, lavínu nespustilo
Niekoľko výbuchov horskej služby v Sedle lavínu cez týždeň nakoniec nespustilo. Výrazne však zvýšili bezpečnosť a istotu, že nespadne samovoľne. "Ostalo niekoľko kráterov a pukliny. Svah sme ešte prelyžovali, pokrývka bola stabilná," spresnil Švanda. Stabilite Sedla pomohlo južné nasmerovanie svahu, keď slnko sneh upevňuje. Riziko lavín na Sedle tak môže zvýšiť ešte skôr nový napadnutý sneh. Ak ho napadne veľa, testovať a vybuchovať sa bude i na budúci týždeň.
Výbušniny zásadne na povrch
Aby výbušniny urobili najlepšiu robotu, horská služba ich musí uložiť nad povrch snehu, keď ich vyfúkne hore. "Ak by sme ich uložili do snehu, pre takzvaný komorový výstrel by bol efekt testu stability minimálny," vysvetľuje Švanda. Naposledy sa na Lomnickom pre nedostatok snehu celú zimu nelyžovalo na začiatku 80. minulého storočia. Náročný a extrémne skalnatý terén si ho vyžaduje oveľa viac, ako na bežných svahoch. Niekedy nestačia ani dva metre.
Chlapi z horskej služby pri práci pod Lomnickým sedlom.
Foto: HZS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš