Poslanec Michal Kiššák (Smer) a Ladislav Šterbinský (KDH) kritizovali vedenie mesta, že pozvánku si našli až na druhý deň po rokovaní. Odzneli slová ako provokácia, poškodzovanie poslaneckých práv či zámerné nepozývanie nepohodlných poslancov. Michal Kiššák už podal aj podnet na prokuratúru.
SPIŠSKÉ VLACHY. "Žiadam, aby som bol vyškrtnutý zo zoznamu neprítomných poslancov z mimoriadneho rokovania a aby som bol uvedený ako nepozvaný. Pozvánku na toto rokovanie som si našiel až na druhý deň v schránke. Dozvedel som sa, pán primátor, že si obvolal všetkých poslancov, aby prišli na zastupiteľstvo, ale mne si nedal vedieť. Beriem to tak, že si tu nechcel mať mňa na rokovaní, aby som ti nepokazil imidž. Doposiaľ to neurobil nijaký primátor v meste. Boli porušené moje práva ako poslanca, a preto som sa rozhodol podať podnet na prokuratúru," tieto kritické slová adresoval M. Kiššák primátorovi mesta Ľubomírovi Fifíkovi (SDKÚ).
Zdôraznil, že oficiálna pozvánka nebola vyvesená ani na úradnej tabuli, a to dokonca ani ráno v deň mimoriadneho rokovania.
Poslanecká provokácia?
S rovnakou kritikou vystúpil aj jeho poslanecký kolega L. Šterbinský. Ten si rovnako pozvánku našiel v schránke až na druhý deň: "To sa nestalo po prvýkrát, že pozvánka prišla neskoro. Večer som sa bol v schránke pozrieť a nič tam nebolo. Rovnaká situácia bola aj v stredu ráno. Popoludní, keď som sa vrátil domov, už tam pozvánka bola. No zastupiteľstvo bolo deň predtým. Beriem to ako výslovnú provokáciu, ako snahu nepozvať nepohodlných poslancov na rokovanie."
Oneskorené pozvánky
Na ostrú kritiku reagoval primátor mesta skôr zmierlivo. Povedal, že mimoriadne rokovanie bolo potrebné zvolať veľmi rýchlo kvôli pokračovaniu či nepokračovaniu rozbehnutého projektu výstavby nájomných bytov.
"Osobne som obvolal každého poslanca, okrem pána Šterbinského. Tomu som osobne odniesol pozvánku domov do schránky v ten istý čas ako tebe, pán poslanec Kiššák. Keď som začal obvolávať poslancov, tebe som zavolal ako prvému. No nedovolal som sa. Potom som volal ostatným. Mal som však pracovné povinnosti, zhoršený zdravotný stav, a tak som už opakovane nezavolal. No dal som pozvánku do schránky. Určite minimálne raz som ti volal," tvrdil primátor mesta.
Poslancom sa verejne ospravedlnil. "Ja sa ospravedlňujem, ak vzniklo takéto podozrenie, že som vás sem úmyselne nechcel pozvať. Samozrejme, pán poslanec, máš právo podať podnet na prokuratúru. Určite túto vec budeme šetriť," týmito slovami zakončil asi štvrťhodinovú emotívnu výmenu názorov Ľ. Fifík.
Prísnejšia novela obecného zákona
Podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Sýkoru tieto problémové veci, ktoré sa dejú v samosprávach, pomôže odstrániť aktuálne schválená novela zákona o obecnom zriadení.
"Vieme o týchto problémoch, ktoré sú na úrovni jednotlivých samospráv. Preto sme sa snažili novelizovať aktuálny zákon. Pracovali sme na tom posledné dva roky. Už nebudú možné takéto 'čarovania' ako doposiaľ. Novela je pripravená tak, aby nebolo možné vykladať si zákon z dvoch strán. Čo sa týka poslancov, v súčasnosti stačí, ak sa im napríklad trikrát nedoručia pozvánky, poslanec sa na rokovanie nedostaví, neospravedlní a môže mu byť odobratý aj poslanecký mandát. Zozbierali sme sumár problémov, zakomponovali sme ich do novely a teraz to bude oveľa jasnejšie. A nebude možné zákon obchádzať," dodal M. Sýkora.
Čo hovorí zákon
n Obecné zastupiteľstvo rozhoduje o základných otázkach života obce. Schádza sa podľa potreby, najmenej však raz za dva mesiace. Jeho zasadnutie zvoláva a vedie starosta, ak zákon neustanovuje inak.
n Návrh programu rokovania sa oznamuje a zverejňuje na úradnej tabuli aspoň tri dni pred zasadnutím obecného zastupiteľstva, alebo ak ide o mimoriadne zasadnutie, aspoň 24 hodín pred jeho konaním.
Zdroj: Zákon o obecnom zriadení č. 369/1990 Zb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš