VYSOKÉ TATRY. Tatry sa zmenia. Zjazdovkám pribúdajú kilometre, investori stavajú nové luxusné apartmány a parkoviská. Mesto Vysoké Tatry, pätnásť osád pod horami, odobrilo pravidlá na ich stavbu.
Miestni poslanci pred týždňom odsúhlasili po dvanástich rokoch príprav nový územný plán. Dva dni potom jeden
z hlavných investorov v Tatrách, finančná skupina J&T, na Štrbskom plese usporiadala turnaj v konskom póle.
J&T je spokojná
Územný plán je papierová vízia toho, ako budú Vysoké Tatry vyzerať o päť či dvadsať rokov. Problémom toho tatranského je to, že do neho kreslili už aj dávno schválené projekty.
Harmonogram napríklad počíta s tým, že do roku 2020 pribudnú tisícky lôžok v nových hoteloch a apartmánoch.
Ochranári a niektorí miestni poslanci hovoria, že mesto ustupuje developerom. Druhá strana zasa, že výstavba v Tatrách má konečne svoje pravidlá.
Pribudnú lôžka aj miesta autám
za desať rokov majú postaviť apartmány, liečebne, rodinné domy – spolu 24-tisíc lôžok
vleky a lanovky sa z desiatich kilometrov zdvojnásobia, na 175 hektároch majú prepraviť 27-tisíc lyžiarov za hodinu
nové parkoviská – v Lomnici 1700 miest, v Smokovcoch 300
podmienkou pri pozemku na výstavbu je minimálne 30 percent zelene
pri veľkých pozemkoch môže byť zastavaná len štvrtina.
„Celý rozvoj Vysokých Tatier bol doteraz chaos. Každý si staval, čo chcel. Je to vážny kompromis, ale poriadok je vždy lepší ako chaos,“ hovorí Igor Rattaj, partner skupiny J&T zodpovedný za projekty v Tatrách.
Spokojný je aj primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Šéf Správy Tatranského národného parku Pavol Majko si pochvaľuje, že mesto prijalo takmer všetky ich pripomienky.
Mestský poslanec Pavol Stano (KDH) však varuje, že nový územný plán Tatry zničí a urobí z nich „modernejšiu mŕtvu chatovú osadu“. „Plán bol šitý na mieru finančných skupín. Mesto ešte pred jeho prijatím stratilo kontrolu nad vývojom na svojom území,“ povedal Stano.
Prečo zjazdovky v Alpách nikomu neprekážajú a v Tatrách áno? Vysvetlí Roman Pataj.
Rattaj priznáva, že na plán mestu prispeli. „Nehanbím sa to povedať. Spolupracovali sme, lebo nebolo toho, kto by územný plán dokončil. V konečnej fáze to však mali v rukách oni a schvaľovali to poslanci,“ hovorí Rattaj.
Práca pre prokurátora
Plán nemusí byť definitívny. Aktivisti ho chcú dať preveriť prokuratúre. Mesto totiž podľa Rastislava Brabca zo združenia Pre Tatry ignorovalo občanov. „Územný plán je prijímaný v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi, a preto je veľmi pravdepodobné, že bude napadnutý a potenciálne vyhlásený za neplatný,“ varoval Brabec poslancov.
Peter Novák z mestského úradu hovorí, že kritici sa mýlia a zavádzajú. Ľudia podľa neho mali dosť možností vyjadriť sa.
Riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý je rád investíciám. Plánovaných 24tisíc lôžok je však podľa neho priveľa. „Toľko nám netreba,“ hovorí. Tatry skôr ako prílev zažívajú odlev turistov.
Ochranári sa desia
Mešťanostu plán výstavby teší, ochrancov prírody desí.
VYSOKÉ TATRY. Bývalý riaditeľ TANAPu Tomáš Vančura má po prijatí uzemného plánu o Vysoké Tatry obavy. Hovorí, že sa z nich stane po kobercových náletoch investorov Disneyland, ktorý nemá šancu prežiť.
Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš naopak buduje vo svojich predstavách turistické stredisko alpského typu plné turistov. Miestni spomínajú na časy, keď boli Tatry plné návštevníkov, najmä na rok 1970, keď pred majstrovstvami sveta v klasickom lyžovaní postavili hotely aj infraštruktúru.
Erik Baláž z Lesoochranárskeho združenia Vlk sa nestotožňuje s nadšením investorov obnoviť zašlú slávu novou výstavbou. Hovorí, že časť územia od Štrbského Plesa po Tatranskú Lomnicu nemá čo robiť v Tatranskom národnom parku.
„Je absurdné, aby si v TANAP-e nemohol človek odtrhnúť čučoriedku a územný plán dovolí stavať zjazdovky a betónové plochy. Národný park je pre investorov obchodnou značkou bez hlbšieho významu.“
Rastislav Brabec zo združenia Pre Tatry hovorí, že územný plán zvýhodňuje parcely finančných skupín a obmedzuje výstavbu na pozemkoch v majetku mesta
a malých podnikateľov.
Zmeny v územnom pláne môže spôsobiť aj pripravovaná zonácia TANAPu, teda rozdelenie na rôzne stupne ochrany. V minulosti ministerstvo životného prostredia odporučilo samospráve, aby s územným plánom počkali do schválenia definitívnej podoby zonácie. Primátor Mokoš a riaditeľ TANAP-u Majko hovoria, že územný plán počítal so zonáciou a „nemal by byť s ňou v rozpore“.
wm
Veľhory podľa Baťu
Finančníci chcú do prázdnych apartmánov nasťahovať mladé rodiny.
VYSOKÉ TATRY. Zakladateľ J&T Patrik Tkáč sa pri návrhoch na rozvoj Tatier inšpiroval príkladom Tomáša Baťu. Osady pod horami chce omladiť tak, že do vyľudňujúceho sa mesta presídli 500 rodín.
Myšlienka sa zapáčila aj samospráve. Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš už vidí stúpajúcu demografickú krivku, výstavbu nových bytov, investície a pravdepodobne aj prílev daní. Tkáč hovorí, že rodiny by mohli bývať v nepredajných turistických apartmánoch.
Problémom plánu však môže byť zamestnanie pre prisťahovalcov. Miestni podnikatelia prepúšťajú a tržby klesajú. Vysoké Tatry sú navyše pre ľudí drahé. Radšej dochádzajú z Popradu alebo Svitu za prácou, akoby sa mali do mesta presťahovať.
wm
Poslanci majú alibi
VYSOKÉ TATRY. Poslanci pri prijímaní územného plánu odhlasovali aj poistku. Za niektoré rozhodnutia podľa nej nenesú zodpovednosť. Poslanec za KDH Pavol Stano to vysvetľuje tým, že zastupiteľstvo stavebný úrad aj mesto pred prijatím plánu presviedčalo, že stará dokumentácia je neplatná a nezáväzná. Stavebný úrad vydal rozhodnutia, ktoré terajší územný plán musel akceptovať.
wm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš