Vyzerajú, ako keby sa mohli každú chvíľu uvoľniť. Neustále rozširujúce sa pukliny nad vápencovými skalami vo Vernárskej tiesňave desia vodičov viac a viac. Pri prechode úsekom ich sprevádza pocit, že na ich autá môžu ťažké balvany hocikedy spadnúť. Cestári o probléme vedia. S opravou sa ale tak skoro nezačne.
VERNÁR. "Netreba byť geologickým inžinierom. Stačí vidieť ako hornina zvetráva a pukliny nad balvanmi sa zväčšujú. Veď to môže hocikedy spadnúť," hovorí vodič Ján z Popradu. Ten úsekom prechádza pravidelne. Bralo Vernárskej tiesňavy sa nachádza na ceste prvej triedy medzi Vernárom a Popradom.
Rovno na auto?
Že nejde o sťažnosti osamelého vodiča, ale problém trápi viacerých ľudí, potvrdzuje starosta Vernára Vladimír Macurák. "Nebezpečenstvo pádu kameňov je viditeľné, bralo sa hýbe. Predstava, že vám taký balvan zletí rovno na vaše auto, nie je príjemná," upozorňuje prvý občan Vernára. Podľa starostu čakať s riešením problému sa nemusí vyplatiť.
Skôr ako v 2012 nie
Slovenská správa ciest (SSC) hovorí, že o probléme vie a rieši ho. "U firmy Geostatik sme si objednali odborný posudok ohrozovania premávky padajúcimi skalnými úlomkami," hovorí Iveta Fedorová zo SSC.
Podľa posudku z roku 2001 je potrebné vykonať ešte ďalší inžinierskogeologický prieskum. Sanáciu skalného brala už ale cestári zaradili do plánu stavebných prác. "Tento rok bude zabezpečená predprojektová príprava a vypísaná verejná súťaž na projektovú dokumentáciu s termínom dodania v roku 2011," spresnila Fedorová.
Táto dokumentácia v roku 2011 podľa nej poslúži ešte len pre úkony stavebného povolenia.
SSC: Projekty urýchliť nemožno
Je dnes však prechádzať úsekom bezpečné? Nemusia mať vodiči obavy? Fedorová odpovedá, že zložitosť geologickej stavby sa prejavuje výrazným tektonickým porušením a zvetrávaním skalného masívu. "Preto boli na miesto osadené dopravné značky Padajúce kamene," uviedla Fedorová.
Na otázku, či vzhľadom na riziká sú opatrenia dostatočné a termíny opravy sa nedajú urýchliť, Fedorová odpovedala, že pre projektovú prípravu stavby to nemožno.
Expert: Spomaliť!
Dopravný expert Jozef Drahovský osadenie dopravnej značky A20 Padajúce kamene označil ako opatrenie, ktoré pomáha. "Značka vodičov upozorní, že majú ísť opatrnejšie a pomalšie. Vedia už o riziku, v prípade padania kameňov nebudú prekvapení a preto budú schopní rýchlo reagovať. Či už brzdiť alebo vyhýbať sa."
Drahovský podčiarkuje nízku rýchlosť. "Nejde len o reakciu. Ak kameň padne na rýchlo idúce auto, je to oveľa nebezpečnejšie ako na pomalé," povedal.
Na políciu alebo na úrad
Okrem osadenia značky Drahovský ako možné opatrenie pri takomto probléme uvádza uzavretie jedného jazdného pruhu alebo uzavretie celej cesty a následnú obchádzku. V prípade potreby cestu môže a je povinný uzavrieť správca cesty. Vo vernárskom prípade je ním SSC.
Cestu môže nariadiť uzavrieť aj cestný správny orgán. Pri cestách I. triedy je to krajský úrad pre cestnú dopravu.
Ak by mal niekto pochybnosti, že riziko je už neúnosné a správca cesty nekoná, môže sa obrátiť na cestný správny orgán alebo políciu. Tí obavy preveria a nariadia potrebné opatrenia, ako napríklad uzáver cesty.
V najprísnejšom stupni ochrany
Prípravu stavby môže skomplikovať prítomnosť brala v 5. najvyššom stupni ochrany. Tomáš Dražil z Národného parku Slovenský raj sľubuje, že ochranári problémy robiť nebudú. "Situáciu je potrebné posúdiť aj z nášho pohľadu, ako práce vykonať. Bezpečnosť je však najvyššou prioritou," povedal Dražil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš