Korzár logo Korzár Spiš
Sobota, 23. jún, 2018 | Meniny má Sidónia

Ján Guziar: Vytvorme mládeži lepšie podmienky

V súčasnom období v plnom prúde prebieha aj v FK Poprad vo všetkých vekových kategóriách zimná príprava. Oslovili sme hlavného trénera kategórie starších dorastencov Jána Guziara.

POPRAD. V súčasnom období v plnom prúde prebieha aj v FK Poprad vo všetkých vekových kategóriách zimná príprava. Obzvlášť dôležitý význam má pre druholigové dorastenecké tímy, pred ktorými stojí nesmierne náročná odvetná časť sezóny. Oslovili sme hlavného trénera kategórie starších dorastencov Jána Guziara.

Čo vám ukázal vývoj mládežníckeho futbalu v FK Poprad v priebehu posledného roku?

“Úroveň mládežníckeho futbalu v Poprade, ale aj iných športov a inde je v prvom rade závislá od demografických ukazovateľov populácie. Nízka pôrodnosť a menej detí (chlapcov) nás núti pracovať s malým počtom talentovaných detí, takže zákonite musí byť práca trénerov kvalitnejšia a efektívnejšia. Pritiahnuť chlapcov a urobiť z nich dobrých futbalistov je však hlavne o podmienkach. Pritiahnuť pohybový talent je o podmienkach v konfrontácii s iným športom, dobrý a kvalifikovaný tréner - finančné ohodnotenie a motivácia , trénovať v dobrých podmienkach, na dobrých ihriskách po celý rok, konfrontácia medzinárodná, hrávať s družstvami z vyšších súťaží, to chce vždy ponúknuť im minimálne dobré ihrisko (samozrejme, najviac v zimných mesiacoch, v čase prípravy). Z tohto pohľadu je vývoj mládežníckeho futbalu v Poprade na nesprávnej koľaji. Pritiahnuť detí z iných regiónov (robia to aj vyspelé krajiny a kluby) je nereálne. Nutnosť vytvoriť čo najlepšie podmienky pre našich chlapcov je otázkou týchto dní a je to základ lepšej budúcností pre Poprad a región.”

Článok pokračuje pod video reklamou

Ktoré dôležité faktory budú musieť hráči v dorasteneckých kategóriách spĺňať, aby dokázali nielen úspešne účinkovať v súťaži , ale byť aj vhodnými nasledovníkmi seniorov?

“Podstatná vec je, aby v prvom rade, hráč chcel. V dobrých podmienkach, správne vedení hráči, po tvrdej práci majú šancu. Každý má určité klady, vlohy, ale aj množstvo nedostatkov. Chce to individuálny prístup ku každému z nich. Potrebujeme hráčov rýchlych, dôrazných, ale aj herne rozvážnych a technicky zdatných. Kto bude spĺňať čo najviac z týchto kritérií, má šancu sa uplatniť nielen v Poprade, ale aj na vyššej úrovni a možno aj v zahraničí (Anglicku). Nutnosť však je odovzdať futbalu všetko.”

Čo považujete za najhlavnejšie príčiny nie najlichotivejšieho postavenia tímov v spodnej časti tabuľky?

“Ale späť k realite. Príčin je viacero. V staršom doraste je úzky káder, zdravotné problémy “kľúčových” hráčov, ale aj veková skladba na dôležitých postoch. Zdravotné výpadky v čase zápasov s “relatívne” slabšími družstvami a strata 6 až 9 bodov v nich pre absenciu napr. Dávida Malého (chýbal 3 zápasy), Joža Troppa (4), Mariána Lesného (4), ale aj mladých hráčov v ofenzíve - Dikant (9), Kosek (6), či pre zdravotné problémy končiaceho Svočáka (nehral vôbec) sa podpísalo pod slabšiu bodovú úrodu. Vekovo mladé družstvo, hrávali 3-4 vekom ešte mladší dorastenci, brankár Erik Matej, obranca Artman, stredový hráč Fejerčák, či už spomenutý Dikant. Pre školské povinnosti , prax, málo trénovali Buc, Šebest, Matta, Matiko (skončil). Niektorí hráči nespĺňali kvalitatívne nároky na II. ligu starší dorast. Aj vďaka týmto výpadkom sa neutvorila silná súdržná partia, čo vo futbale je niekedy viac ako skupina individuálne kvalitných hráčov. Krátky čas v letnom prípravnom období a už spomínané problémy s tréningovými plochami (hlavné ihrisko nutné aj šetriť+akcie posledných rokov počas letnej prípravy ako Okey leto, rely, bierfest Vagónky, turnaj polície, bánk, požiarne preteky), dlhodobo bez pomocného ihriska s umelou trávou bude narúšať prípravu a odzrkadlí sa na výsledkoch.”

Máte nejaký plán do nastávajúceho obdobia ako zlepšiť dosahovanie pozitívnejších výsledkov v dorasteneckej kategórii v súťaži?

“Na zlepšenie existuje iba tvrdá práca každého zainteresovaného na svojom teritóriu. Hráčov na ihrisku a v kabíne, tréneri to isté a ešte mentálna rovina práce smerom ku mládeži súčasnej doby a “našich nešpecifických” podmienok pre futbal, a samozrejme, funkcionári a predstavitelia mesta a sponzorov vo vytváraní “špecifickejších” podmienok pre celkovo zdravý rast našej mládeže a detí. Vytvoriť tiež podmienky pre dospelých, aby sa vychovávali vzory pre mládež a dali možnosť športového vyžitia sa aj občanom Popradu a blízkeho okolia. Samozrejme, je tu aj aktuálna realita boja o záchranu a my sa jej musíme postaviť zoči-voči. Prípravu sme zahájili skôr, už 7. januára. V úvode sme zvýšili počet tréningov a zápasov so zameraním na všeobecnú vytrvalosť. Vo februári máme v pláne rozvíjať rýchlostnú vytrvalosť pri PF 170-180, ale kratších úsekov a aj tréningových jednotiek. Zápasy hrávať hlavne na umelých trávnatých plochách v okolí. Kolektív sa nezmenil. Zámer bude hľadať najvhodnejšie typy na niektoré posty (z vlastných zdrojov), kde sme mali väčšie nedostatky, hlavne útočná fáza - koncovka. Určite popracujeme aj na rýchlostnej stránke minimálne na hernej súčinnosti jednotlivých formácií.”

Ste presvedčený o poskytovaní kvalitných podmienok v nastávajúcom období pre prácu s mládežou v FK Poprad?

“Určite snaha je vytvárať kvalitné podmienky. Pre mňa osobne to je hlavne v osobe pána Šlosára, ktorý “naštartoval” mládežnícku cestu v FK Poprad a okolí už pred 5-6 rokmi. Ale ten potrebuje väčšiu dôveru, právomoc, a samozrejme, podporu od zainteresovaných zástupcov mesta, sponzorov alebo funkcionárov klubu, aby sa mohol pohnúť opäť o kúsok ďalej k vytváraniu pevných základov a adekvátnych podmienok pre futbal dnešnej doby a zodpovedajúcim pre mesto ako je Poprad. Poprad s jeho veľkosťou a tradíciám si zaslúži pre občanov určite viac na futbalovom poli. Verím v zlepšenie podmienok a hlavne v skoré vybudovanie umelej trávy veľkých rozmerov. Raz to prísť musí a čím skôr, tým lepšie. Určite sa tým ušetria aj náklady na cestovné za súpermi, pranie a rýchle opotrebovávanie materiálu a najpodstatnejšie vo výkonnostnom raste hráčov a možnostiach zdravého vývoja mládeže. Pritiahne to viac mladých na športoviská a o to ide všetkým, čo šport robia.”

Aké najväčšie rozdiely ste pocítili s hráčskou kvalitou v družstve v porovnaní s vlaňajšou sezónou?

“Už to bolo spomenuté, mali sme skúsenejšie družstvo. No na druhej strane terajšie je z môjho pohľadu kvalitnejšie. Jednotlivci ako Tropp Jožko, Malý Dávid , Body Roman, Lenďák Jakub budú mať na seniorskú súťaž pre potreby Popradu. Sú tu aj hráči z okolia, Janoščík poctivý a zodpovedný hráč, Buc, ktorí minimálne posilnia svoje materské kluby. A hlavne je tu väčšia skupina mladých hráčov, ktorí musia viac pracovať, ale majú dlhší čas na prechod ku seniorom. Bez zdravotných problémov majú šancu byť platnými hráčmi Fejerčák, Šlosár, Lesný, či Artman. Brankár Matej ako mladší dorastenec chytáva pravidelne u starších. Ostatní musia pridať a hráči ako Dikant a Kosek by mali začať uvažovať, či so svojím talentom (pri žiakoch patrili k tým lepším) nedokážu naložiť lepšie. Už som to spomínal, iba práca, ťažká práca, aj ich ostatných môže posunúť ku “vysnívaným” cieľom. Futbal spojiť so vzdelaním určite ide a príkladom by mal byť Roman Body. Vzorný a kvalitný hráč a výborný študent na gymnáziu.”

Čo vás najviac teší a znepokojuje na súčasnom futbale v podtatranskom regióne a samotnom Poprade?

“Znepokojovať sa môžu nepripravení, neznalí problémov a pomerov vo futbale, či už v klube, alebo v okolí. Futbal bol, je a bude mojím koníčkom, ktorému veľa obetujem. S lepšími podmienkami je práca uspokojivejšia, kvalitnejšia, efektívnejšia. Mesto Poprad s 53-tisíc obyvateľmi, rozvinutým priemyslom a veľkou možnosťou rozvoja cestovného ruchu, obrovským AquaCity v blízkosti štadióna, veľkými nákupnými centrami a perspektívami do budúcnosti nemôže zabúdať ani na vyžitie a zdravý vývoj detí. Som optimistom a v roku konania MS vo futbale s účasťou nášho Slovenska očakávam posun k lepšiemu aj v Poprade a okolí. Všetko je o ľuďoch, a nájsť tých pravých pre futbal je možno to, čo ma trochu znepokojuje. Hlavne, aby vedeli, čo potrebuje futbal a ako to dosiahnuť a zabezpečiť. Určite sa nájdu, ale je už najvyšší čas, aby sa prejavili. V dobe, kedy Poprad má v “mojej” mládežníckej kategórii 15-18-ročných okolo 2-tisíc detí (r. 2009), možno polovica chlapcov sa musí zamerať na kvalitu práce s nimi a tak podmienka ihriska (umelej trávy) by mala byť prioritná pre zainteresovaných. A podtatranský región je závislý na rozvoji futbalu v Poprade, ale ako vidno, sám nespí. Viď príklady investičných akcií, budovania umelých trávnikov v Spišskej Belej, Tatranskej Lomnici, dobrej práci v PFZ, či výsledkov výberu dorastu ObFZ, rozbiehanie krúžkovej činnosti futbalu pri CVČ v Poprade, Kežmarku. Mládež ja naša budúcnosť a hnacou silou pri zdolávaní prekážok. Tak jej vytvorme podmienky.”

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Spiš Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kreditná karta – áno alebo nie
 2. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou
 3. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?
 4. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí
 5. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček
 6. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru
 7. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho
 8. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky
 9. Arca Brokerage House s výrazným nárastom aktív pod správou
 10. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom
 1. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou
 2. MiddleCap Equity Partners a Mayfair Assets ukončili fúziu
 3. Súboj olympionikov na Malom Dunaji
 4. 5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu
 5. Dvojitý diplom medzi EU v Bratislave a UNWE v Sofii
 6. Ustanovujúce valné zhromaždenie Alumni klubu EU v Bratislave
 7. Kreditná karta – áno alebo nie
 8. Nemusím sa na nikoho spoliehať
 9. Štátny tajomník envirorezortu: Na sucho musíme byť pripravení.
 10. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina?
 1. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí 26 261
 2. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček 12 569
 3. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru 8 910
 4. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho 8 558
 5. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch? 8 386
 6. Kreditná karta – áno alebo nie 5 879
 7. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina? 5 655
 8. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky 5 620
 9. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom 3 997
 10. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou 3 398

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop