.
SPIŠ. Za prvé dva mesiace minulého roku museli policajti riešiť 32 prípadov, keď si zákazníci nebankových subjektov nesplácali svoje záväzky. V tomto roku iba do polovice februára zaznamenali už 37 takýchto prípadov.
Podvodníci a chudáci
Polícia upozorňuje, že treba rozoznávať dva druhy neplatiacich zákazníkov. Prví sú takí, ktorí pri žiadosti predložili nepravdivé potvrdenie o príjme. "Dopustili sa tým prečinu podvodu," vysvetlil okresný policajný riaditeľ zo Spišskej Novej Vsi Jaroslav Dulík.
Druhá skupina zákazníkov neplatí svoje dlhy, pretože nemá z čoho. "Stáva sa, že žiadateľ alebo jeho životný partner prišiel o prácu a rodina má peniaze sotva na pokrytie nevyhnutných výdavkov. Vtedy zastavíme trestné stíhanie s tým, že zákazník si síce musí svoje dlhy splatiť, ale nebankový subjekt si ich môže vymáhať v rámci občianskoprávneho sporu," dodal J. Dulík.
Vysoké úroky
Zväčša sú žiadateľmi takýchto úverov otcovia či matky rodín zo sociálne slabších vrstiev a žiadajú o pôžičku na vykrytie bežných výdavkov v krízovej situácii. Priemerná výška pôžičky predstavuje 100 eur. Nevýhodou je však vysoký úrok. Ak si napríklad klient požičal 500 eur, vrátiť už musí vrátane poplatku 984 eur. Alebo si požičia 300 eur a musí vrátiť 531.
Viac ekonomickej kriminality
Nie je to len splácanie úverov, čo naberá kvôli kríze negatívny smer. Policajti evidujú aj viac prípadov daňových podvodov. Kým v roku 2008 v rámci Okresného riaditeľstva PZ v Spišskej Novej Vsi evidovali 254 trestných činov ekonomického charakteru, vlani ich bolo o 51 viac.
Bankový analytik
Čo radí Róbert Prega
Každý žiadateľ o pôžičku si musí poriadne zvážiť, na aký účel si peniaze požičia, ako dlho bude splácať úver, do úvahy by mal brať svoj vek, úspory a musí mať na zreteli aj možné riziká, ako je strata zamestnania či zhoršenie celkovej ekonomickej situácie v štáte.
Do akej výšky si trúfnuť zobrať pôžičku? R. Prega hovorí, že neexistuje presný vzorec. Určite by však splátka za pôžičky nemala byť vyššia ako 50 percent príjmu. Takzvaný zdravý podiel je jedna štvrtina z platu, ale to často neplatí pri hypotékach. Najjednoduchšia matematika v tomto prípade je - z príjmu si odrátať nevyhnutné výdavky, a potom kalkulovať, ako naložiť s ostávajúcou časťou.
Čerpať pôžičku na vykrytie bežných výdavkov? R. Prega hovorí áno, ale iba v prípade, ak je veľmi reálny predpoklad, že sa onedlho zlepší osobná ekonomická situácia žiadateľa. Taktiež treba zvažovať to, z akého zdroja si klient peniaze požičia.
Príbeh
Rodičia jej nasporili na byt
Ľubica zo Spišskej Novej Vsi má 38 rokov a tvrdošijne trvá na tom, že si nikdy nevezme úver či už z banky, alebo od inej inštitúcie. Už odmalička je z domu vedená k správnemu gazdovaniu s peniazmi. Najlepší recept podľa nej je - zbytočne nerozhadzovať a sporiť.
Dnes táto mladá Novovešťanka žije s priateľom v dvojizbovom byte, na kúpu ktorého jej nasporili rodičia. "Boli sme bežná rodina, nič mimoriadne, čo sa ekonomickej situácie týka. Mne aj sestre hneď po narodení rodičia založili vkladné knižky. Keď som mala 18 rokov, za nasporené peniaze mi kúpili byt, v ktorom dnes bývam," spomína Ľubica.
Priznáva však, že raz predsa len zaváhala, keď plánovala rekonštruovať byt. "Už som aj bola v banke dohodnúť sa na výške úveru. Potom som si však povedala - nie. Čo keď sa v budúcnosti stane niečo nepredvídané?"
Žiaľ, jej pesimistické prognózy sa splnili. Ľubica náhle ochorela, momentálne je už tretí rok na invalidnom dôchodku. Napokon si časť domácnosti zariadila aj vďaka nákupu na splátky. "Kúpila som si takto práčku. Ale moja hranica je 24 eur. Taká môže byť moja najvyššia mesačná splátka za tovar, ktorý si kúpim," dodala Ľubica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš