VYSOKÉ TATRY. Podľa bývalého riaditeľa správy Tatranského národného parku (TANAP) Tomáša Vančuru sa v zonácii Vysokých Tatier urobili mnohé ústupky z hľadiska ochrany prírody.
"Z A zóny sa vylúčila časť Tichej a Kôprovej doliny, čo by som povedal, že bola taká základňa toho najprísnejšie chráneného územia v TANAPe a veľký ústupok sa urobil aj na Orave z dôvodu rozširovania lyžiarskeho strediska. Tak isto sa veľké ústupky urobili aj v lokalite Hrebienok," objasnil pre TASR.
Vančura si myslí, že sa vo všeobecnosti nepodarilo naplniť tie odporúčania, ktoré nám dala svetová organizácia IUCN (Svetová únia ochrany prírody), tak aby národný park spĺňal určité kritériá. "Ukazuje sa, že ochrana prírody, bohužiaľ, permanentne prehráva na úkor rozvoja a národné parky ako klenoty ochrany prírody sa pomaličky menia na strediská cestového ruchu. Základná myšlienka ochrany prírody sa dáva do úzadia," konštatoval Vančura.
Pri vzniku TANAPu v roku 1949 bolo základnou snahou jeho zakladateľov ochrániť územie Vysokých Tatier pred postupujúcou urbanizáciou územia. "Bohužiaľ po šesťdesiatich rokoch trvania sa ukazuje, že ten stav sa pomaly a potichu zhoršuje. Táto posledná etapa po revolúcii, tento náš v úvodzovkách rýchlokapitalizmus sa ukazuje ako veľmi zhubný," zhodnotil.
Táto tendencia však podľa neho nie je len na Slovensku, podobná situácia je aj v iných krajinách východnej Európy. "Zatiaľ sa to prezieravo a striktne darí dodržiavať ešte v Poľsku, ale zase keď porovnáme rumunské a bulharské národné parky, tie sú v takomto obrovskom ataku developerov, ktorí si tam robia územie rozvoja svojho vlastného biznisu namiesto toho, aby to bol národný park, patriaci národu," porovnal bývalý riaditeľ TANAPu. V bývalých komunistických krajinách bola ochrana prírody veľmi striktná, príroda je tu stále zachovalá a pekná, čo pre investorov predstavuje veľmi lukratívne prostredie. "Len tí developeri si neuvedomujú, že tými svojimi aktivitami o tú atraktivitu prídu," upozornil Vančura.
Smutné podľa neho je, že ľudia si neuvedomujú, o čo pomaly prichádzajú, akoby ich to ani nezaujímalo. "Nevieme sa postaviť za ochranu prírody, o všetkom rozhoduje len malá skupina ľudí, stráca sa náboj toho národného a vo všetkom je, samozrejme, finančný záujem. To by, samozrejme, nemalo byť, pretože národný park nie je o biznise, je o kultúrnom a prírodnom dedičstve," konštatoval na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš