Druholigoví Staroľubovňania, ktorí po jesennej časti okupujú posledné miesto, v doterajšom priebehu zimnej prípravy disponujú dostatočne širokým kádrom. Aj keď je v prevažnej miere zložený z domácich futbalistov, predsa len doň pribudli dve nádejné posily z corgoňligového Spartaka Trnava. Tie by mali byť v jarnej časti oporami tímu. Jednou z nich je iba 19-ročný kanonier z afrického Kamerunu Gabriel Kamdem Fotsoo. Preňho sa stala Stará Ľubovňa prechodným domovom a mužstvu seniorov pod vedením kouča Karola Kačmarčíka by veľmi rád dopomohol hlavne k záchrane medzi druholigovou elitou. Zašli sme za ním, aby sme sa pozhovárali o jeho pôsobení v MFK Goral Stará Ľubovňa.
Čo vás priviedlo do druholigovej Starej Ľubovne?
- Musím poznamenať, že pred príchodom som o tomto meste a klube prakticky vôbec nič nevedel. Keďže v Trnave ma oslovili staroľubovnianski funkcionári a ponúkli mi ideálne podmienky, po zvážení všetkých skutočností som sa rozhodol ísť na určitý čas na hosťovanie do tohto klubu. Cieľom môjho terajšieho pôsobenia je podniknúť ďalšie dôležité kroky pri napredovaní a futbalovom zdokonaľovaní tu na Slovensku. V tejto európskej krajine sa doposiaľ veľmi dobre cítim a pevne verím, že to tak bude aj tu v Starej Ľubovni.
Aké bolo vaše zvítanie s novým kolektívom?
- Po príchode som ostal zaskočený, pretože v kabíne ma privítalo minimum hráčov. Postupne som sa však presvedčil, že tento počet bol iba prechodný a v tíme sa nachádza bohatá konkurencia futbalistov. Hráči ma prijali medzi seba s nadšením a musím priznať, že si na atmosféru v mužstve skvele zvykám. Počas zimnej prípravy sa snažím výkonmi presvedčiť svojich spoluhráčov a trénera o mojich kanonierskych schopnostiach a som rád, že sa mi to zatiaľ darí. Navyše ma teší, že klub sa mi usiluje vychádzať maximálne v ústrety v rámci takmer všetkých možností.
Hoci ste sa práve stali hráčom Starej Ľubovne, už ste naznačil, že ste o nej ešte nič nepočuli. Stihli vás už oboznámiť s prostredím, v ktorom sa teraz nachádzate?
- Keďže som v tomto meste prvýkrát, postupne získavam o ňom potrebné informácie. Veľmi mi k tomu napomáha internet, na ktorý sa veľmi spolieham. Čo sa týka samotného mesta, ako aj okresu Stará Ľubovňa, zatiaľ ma veľmi zaujalo nielen centrum mesta, ale aj tunajšia príroda a historické pamiatky, aké sa doma v Kamerune nenachádzajú. Postrehol som taktiež, že životná úroveň obyvateľstva je na celom Slovensku veľmi odlišná od Afriky, čo mi vyhovuje, a preto sa mi tu u vás aj páči.
Bude podľa vás ťažké prebojovať sa do základnej zostavy, v ktorej s vami na ofenzívnom poste počítajú?
- Som presvedčený, že sa mi podarí prebojovať do základnej zostavy a spĺňať požiadavky a úlohy môjho trénera. Postrehol som, že práca v slovenských kluboch je všade iná. Na určenú taktiku a tréningové jednotky si však čoraz viac zvykám a mne už preto neostáva nič iné, ako sa chopiť každej ponúknutej príležitosti zapojiť sa či už do prípravných, ale aj majstrovských stretnutí a byť v nich pri streleckej chuti.
Starej Ľubovni patrí po jesennej časti posledná priečka. Ste presvedčený, že spoločne s mužstvom dokážete zachrániť pre klub II. ligu?
- Som si plne vedomý, že mužstvo Starej Ľubovne sa nachádza na nelichotivej poslednej priečke v tabuľke. Pevne však verím, že toto mužstvo má potrebnú silu a herného ducha na záchranu v súťaži. Aj keď sa vzhľadom na postavenie v súťaži budeme pravdepodobne potýkať s mnohými prekážkami, určite treba bojovať až do samého záveru s cieľom dosiahnuť vytúženú métu, ktorou je v našom prípade spomínané udržanie v II. lige.
Ako by ste zhodnotili vaše doterajšie účinkovanie na futbalovej scéne doma v Kamerune a na Slovensku?
- Doma v Kamerune, kde som sa rozhodol pre futbal už ako 6-ročný, je v porovnaní so Slovenskom úplne odlišná celková organizácia tohto športu aj života. V Afrike sa hrá s loptou prevažne na piesku a k dispozícii tam máme iba minimum trávnatých ihrísk. Európa v nás preto vidí aj herné pozitívne stránky v loptovej technike, no čo sa týka nás, Afričanov, my dávame prednosť prevažne krajinám, kde je o rozvoj futbalu dobre postarané. Tak je to aj na Slovensku, kde som prišiel hrať futbal pred rokom a pol a momentálne sa tu cítim lepšie ako v Kamerune. Najväčšie rozdiely vidím v kultúre a životnej úrovni obyvateľstva pomerne veľkých miest. Okrem celkovej atmosféry okolo tejto kolektívnej hry sa mi veľmi páčia aj vynikajúce futbalové stánky, ako aj futbalové súťaže, ktoré ma veľmi upútali.
Ste aj po príchode na hosťovanie do Starej Ľubovne neustále v kontakte s Trnavou?
- Aj keď som prišiel pod ľubovniansky hrad len na hosťovanie, Trnavčania moje terajšie pôsobenie stále sledujú a ja som v kontakte s nimi. V Trnave totiž prevládala silná konkurencia, preto som sa rozhodol, že si prídem zahrať do Starej Ľubovne a v čo najväčšej miere jej pomôžem do konca tejto sezóny. Keďže hlavné slovo o mojom účinkovaní má stále Trnava, nemožno ani vylúčiť, že Stará Ľubovňa bude mojou poslednou prestupnou futbalovou stanicou na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš