KROMPACHY. Na uzamykanie cintorína upozorňuje oznam mesta na úradnej tabuli: "Z dôvodu zvyšujúceho sa vandalizmu a krádeží mesto vydáva rozhodnutie na uzamykanie cintorína v období od 15. novembra až do 31. marca od 19. hodiny večer do siedmej hodiny rána a v období od 1. apríla až do 14. novembra od 21. hodiny rovnako do siedmej rána. Priestory cintorína budú monitorované mestskou políciou. Vo výnimočných prípadoch bude možné zdržiavať sa na cintoríne len so súhlasom správcu."
Bezdomovci na cintoríne
Podľa náčelníka krompašskej mestskej polície Alfonza Kaľavského majú muži zákona bohaté skúsenosti s bezdomovcami na cintoríne.
"Pri cintoríne sú zo zadnej strany opustené domy. V jednej z pivníc prespávajú bezdomovci, najmä keď majú vypité a nemôžu ich prijať v útulku. Medzi hrobmi sú potom porozhadzované fľaše. Tie tam necháva aj popíjajúca mládež, ktorá tiež na cintorín chodieva," uviedol náčelník.
Skúsenosti s poškodzovaním náhrobných kameňov a s popíjaním na cintoríne má aj jeho správca, spoločnosť Brantner Krompachy, s. r. o. "Mali sme tu porozbíjané náhrobky, vázy, ľudí posedávajúcich, fajčiacich a popíjajúcich na pomníkoch, ktoré boli neskôr poškodené. Rovnakým problémom je aj zdržiavanie sa mládeže na cintoríne či skracovanie si cesty cez cintorínsky pozemok na sídlisko," zdôraznil Jozef Perháč zo správcovskej firmy.
Kradnuté vence predával na trhovisku
V minulosti mestská polícia riešila zaujímavý prípad. Zlodej v čase Dušičiek prišiel na cintorín, pozbieral vence a kahance z niekoľkých hrobov a snažil sa ich speňažiť na trhovisku v meste. Polícia však zlodeja veľmi rýchlo odhalila a vence zaistila.
"Už niekoľkokrát mi z hrobu rodičov zmizli kahance. Povedala som si, kúpim nové. No raz mi zmizla aj váza, a to už som bola nahnevaná. Čo je to za človeka, ktorý niečo ukradne z miesta, kde odpočívajú mŕtvi? Je to barbarstvo," zdôraznila Anna Sedláková.
Mária Horváthová býva v susedstve cintorína. Pravidelne počuje hlasy prichádzajúce z cintorína. "Neraz sa tam uprostred noci spievalo a počula som aj rozbíjanie fliaš," zaspomínala Krompašanka.
Preskakujú plot, robia diery
Kým doposiaľ sa veľká brána hlavného vchodu zamykala po 20. hodine, vedľajšia malá brána bola otvorená nonstop. Jednoducho povedané, autá mali prístup na cintorín len do ôsmej večer, peší návštevníci mali vstup neobmedzený.
Správca po zlých skúsenostiach napokon pristúpil k zamykaniu aj malej brány. "Podnikavci" si však už našli spôsob, ako zamknutú bránu obísť. Jednoducho preskočia cez pletený plot zo zadnej strany cintorína, alebo si urobia do neho dieru. Problém by mohlo vyriešiť murované oplotenie. Ako potvrdil J. Perháč, aj to už bude na krompašskom cintoríne čoskoro realitou, pripravené sú projekty na jeho výstavbu. Náčelník mestskej polície dodal, že cintorín pravidelne monitorujú policajné hliadky ráno, na obed i večer a hliadka brány cintorína po kontrole aj uzamkne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš