Silné dažde v kombinácii s topiacim sa snehom robia vrásky na čele nejednému zamestnancovi čističky za Veľkou Lomnicou (okres Kežmarok). Na príjazdovej ceste sa udržiava množstvo vody. Prejsť sa tam dá len v gumákoch alebo väčším autom. Vraj za to môže výstavba diaľničného privádzača a rekonštrukcia cesty.
VEĽKÁ LOMNICA. Posledné teplejšie dni spôsobili, že na približne stopäťdesiatich metroch príjazdovej cesty k čističke vo Veľkej Lomnici stálo až 40 centimetrov vody. Keď sa chceli dostať zamestnanci Podtatranskej vodárenskej spoločnosti (PVS) do práce alebo z práce, nezostávalo im nič iné, iba vziať lopaty, čakany a preraziť skruž, aby odtiekla prebytočná voda.
"Keď sme vodu z cesty uvoľnili, odrazu sa začala valiť aj z poľa a cesty. Bolo to hrozné, prejsť sa tu dalo iba v gumákoch, alebo zamestnancov prevážali aviou," zveril sa nám zamestnanec PVS.
Voda v aute
Osobné auto s nižším podvozkom tam vraj nemalo najmenšiu šancu prejsť bez toho, aby doň nenatiekla voda. Podľa Zuzany Nebusovej z Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a. s., (PVPS) za záplavy na problémovom úseku môže výstavba diaľničného privádzača Poprad - Kežmarok a rekonštrukcia štátnej cesty.
"Počas výstavby tu zrušili dažďové rigoly, ktoré doteraz neboli opätovne vybudované a prepojené na dažďovú kanalizáciu. Niekoľkokrát sme na tento problém upozornili dodávateľa aj investora. Odpovedali nám, že povrchové dažďové rigoly budú riešiť v záverečnej fáze výstavby," uviedla Zuzana Nebusová. Počas zimy sa s rekonštrukciou cesty nepokračuje.
Tečie voda naozaj do rieky?
Podľa Slovenskej správy ciest (SSC) je všetko v poriadku, lebo na štátnej ceste majú vybudovanú cestnú kanalizáciu. "Cesta je odvodnená, zachytáva vodu, ktorá steká z polí. Drenážnymi rúrami, ktoré sú pod cestou, odvádzame vodu do rieky," uviedla Iveta Fedorová, vedúca organizačno-správneho odboru SSC.
Problém iba v jednej časti
Zamestnanci vodární sa však pýtajú, prečo sa potom musia brodiť vysokou vodou. Vodárne na to majú jednoznačné vysvetlenie. "Voda sa tam držala kvôli tomu, že odvedenie dažďovej vody z príjazdovej cesty nie je stavané aj na odvedenie povrchovej vody z približne 15 hektárov ornej pôdy, vrátane odvedenia dažďových vôd z časti štátnej cesty," povedala Nebusová.
"Záplavy" prevádzku neohrozia
Ako budú situáciu riešiť? "Situáciu denne monitorujeme. Pravidelne sa snažíme čistiť dažďové rigoly a kanalizáciu," uistila Nebusová.
Vodárne nad zvýšením cesty o niekoľko centimetrov neuvažujú. "Ide o prechodný stav počas výstavby a rekonštrukcie cesty," zdôvodnila Nebusová. Zamestnancom teda nezostáva nič iné, ako si počkať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš