POPRAD.
„Zver má veľmi málo možností ako prekonať diaľnicu, ktorá je z veľkej časti oplotená. Ako veľmi dobré riešenie sa ukázalo vybudovanie nadchodu pre zver pri obci Lučivná,“ uviedol pre SITA riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. Motoristi tento nadchod poznajú skôr ako tunel Lučivná. Na základe doterajších pozorovaní v zimnom období pracovníkmi Správy TANAP-u nadchod využíva prevažne jelenia a srnčia zver, diviaky, líšky a zajace. „Taktiež tam boli pozorované stopy a trus veľkých šeliem ako medveď, vlk a rys,“ dodal Majko.
Migrácia cez diaľničný tunel
Okrem nadchodu využíva zver na migráciu aj trasy pod premosteniami pri obciach Podtúreň, Dovalovo a Hybe. V týchto miestach je však migrovanie zveri značne obmedzené pre značnú urbanizáciu a cestnú sieť, ktorá sa tam nachádza. Najideálnejším riešením pre zver je podľa Majka diaľničný tunel. Príkladom je tunel Bôrik pri Svite, ponad ktorý vedie prirodzená migračná trasa zveri. Ďalším miestom, kde dochádza k výraznej migrácii zveri je územie pri Ivachnovej, kde zver migruje medzi Nízkymi Tatrami a Chočskými vrchmi.
Prirodzené migračné trasy sa dajú podľa Majka odpozorovať aj podľa úhynov zvierat po strete s automobilmi. Stále nedoriešeným problémom je liptovský úsek diaľnice, ktorý je doteraz bez oplotenia. Každoročne tam ochranári zaznamenajú niekoľko prípadov úhynov chránených živočíchov, najmä v úsekoch Bešeňová – Liptovská Mara, Liptovský Mikuláš – Iľanovka, Závažná Poruba – Podtureň a Hybe – Východná. „Najčastejšie evidujeme zrazené vydry, ale aj iné chránené druhy ako je vlk dravý, medveď hnedý či rys ostrovid,“ uviedol Majko. Okrem chránených druhov dochádza na týchto úsekoch ku kolíziám aj s inými druhmi živočíchov, hlavne s jeleňou a srnčou zverou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš