ším samosprávam to môže poriadne nabúrať rozpočet. Sociálne domovy tak v niektorých prípadoch ostávajú bez bežných dotácií.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Kým pred novelizáciou zákona, teda pred rokom 2009, posudzovali odkázanosť ľudí pracovníci sociálnych zariadení, teraz tak robia obce. V sociálnych zariadeniach hovoria, že v dôsledku toho k nim prestali prichádzať klienti. Obce vraj nebudú posielať svojho obyvateľa tam, kde zaňho musia platiť.
Nemohli si dovoliť ani výplaty
Sociálnu odkázanosť klientov posudzuje obec, v ktorej má záujemca bydlisko. "Na základe kladného posudku spíšeme s obcou zmluvu o uhrádzaní ekonomicky oprávnených nákladov, ktoré predtým hradil vyšší územný celok. Niektoré obce to však odmietajú. Aj preto nám doteraz chýbajú niektoré platby. Kvôli tomu sme si v niektorých mesiacoch nemohli dovoliť dokonca ani výplatu," priblížila Zdenka Závacká zo sociálneho zariadenia v Jarabine, kde žijú starší ľudia.
V minulom roku k nim prišlo o pobyt požiadať asi 15 záujemcov. "Keď sme im povedali, že žiadosť musia podať na obec, neprišiel k nám už ani jeden z nich. Obce buď neboli ochotné platiť, alebo posúdili, že žiadateľ nemá nárok," dodala Z. Zavacká.
Malé obce nemajú z čoho platiť
Platenie ekonomicky oprávnených nákladov, čo sú napríklad mzdy zamestnancov a energie, by najmä maličké obce položilo. Napríklad v zariadení v Jarabine vychádza platba na jedného človeka okolo 320 eur mesačne.
"Neviem si predstaviť, ako by sme túto sumu platili. Asi by sme museli vypnúť elektrinu alebo ostať bez výplaty. Pre nás je to nezvládnuteľná položka," povedala Helena Selepová (KDH), starostka Lackovej s vyše 150 obyvateľmi. Ako dodala, zmluvu so zariadením v Jarabine, kde majú jednu obyvateľku, zatiaľ nepodpísali.
Naopak, takúto dohodu už spravila obec Mníšek nad Popradom. "Neostávalo nám iné. Museli sme však škrtať výdavky, kde sa len dalo," priblížil starosta Peter Žemba (nezávislý). Ako však dodal, nevie, čo bude ďalej, lebo na úrade im pribúdajú ďalšie žiadosti.
Zariadeniam klesli počty žiadostí
Zle nastavený systém v novelizovanom zákone o sociálnej pomoci sa nepozdáva ani Elene Hricovej, riaditeľke zariadenia v Kežmarku. Nepáči sa jej, že posudky o sociálnej odkázanosti vykonávajú obce. "Na rozdiel od nás mestá a obce nevykonávajú sociálne prieskumy. Nedokážu potom odhadnúť ani spoznať sociálne potreby možných klientov. Odkedy platí táto novelizácia, klesli nám aj počty žiadostí," povedala.
Ministerstvo sľubuje náhradu výdavkov
O stanovisko ku kritizovanému systému sme požiadali aj ministerstvo sociálnych vecí. Podľa zamestnankyne rezortu Moniky Benkovej situáciu vo financovaní kvôli ťažkostiam v minulom roku monitorovali: "Náklady na nové úlohy vyplývajúce zo zákona o sociálnych službách budú obciam a vyšším územným celkom refundované (náhrada výdavkov - pozn. red.) začiatkom marca 2010. Rovnako budú tieto náklady monitorované a preplácané aj za rok 2010."
A ako sa k veci stavia Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS)? "ZMOS plánuje túto situáciu riešiť zvýšením finančných prostriedkov pre mestá a obce, a to buď dotáciou zo štátneho rozpočtu na tento účel, alebo zvýšením výnosu z podielových daní," povedala hovorkyňa Helena Poláková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš