LEVOČA. Mesto Levoča získalo z európskeho sociálneho fondu cez úrad práce, sociálnych vecí a rodiny sumu 2 490 eur. Peniaze použili na jazykové kurzy. Zatiaľ sa anglicky jazyk učilo dvadsať zamestnancov samosprávy. Ide o úradníkov z magistrátu a mestských policajtov.
Angličtinu sa učili každý deň
Kde by sa mohli najesť, kde môžu kúpiť parkovaciu kartu, kade vedie cesta na Spišský hrad či do Vysokých Tatier. Vraj toto sa najčastejšie pýtajú zahraniční turisti v Levoči. Povedal nám to mestský policajt Jozef Toporcer, ktorý tiež absolvoval spomínaný kurz anglického jazyka.
"Základné frázy z anglického jazyka ovládam, práve kvôli takejto komunikácii v práci. Nestalo sa mi, že by som sa na turistu doslova iba pozeral a nepochopil ho, čo chce. Na jazykovom kurze sme sa učili hlavne slová a frázy, ktoré potrebujeme pri svojej práci, ide o bežnú komunikáciu," vysvetlil nám tento policajt. Spomínaný kurz trval päť týždňov, každý deň hodinu a pol.
Iba slovenčina nestačí
"Pred niekoľkými rokmi stačilo, že záujemca o prácu mestského policajta ovládal iba slovenský jazyk. Dnes sú podmienky iné. Uchádzač vypĺňa aj vstupný text vo svetovom jazyku," povedal náčelník Mestskej polície v Levoči Peter Hromjak.
Podľa zákona, ten kto chce byť mestským policajtom, musí byť bezúhonný, mať viac ako 21 rokov, a mať stredoškolské vzdelanie. V Levoči ku týmto podmienkam pridali aj znalosť jedného svetového jazyka a fyzickú zdatnosť.
Aj z Kanady, Japonska či Číny
Kurz anglického jazyka, ale pre pokročilých, absolvovali aj pracovníčky informačnej kancelárie Gabriela Hudáková a Dana Kristeková. "Správa o tom, že nás zapísali do UNESCO sa šírila veľmi rýchlo. Spomínam si, že zahraniční turisti, ktorí k nám potom prišli, nám blahoželali," s úsmevom poznamenala G. Hudáková.
Aj na tomto pracovisku sa preto pripravujú na väčšie množstvo turistov tak, že sa zdokonaľujú v komunikácii v anglickom jazyku. Vlani informačnú kanceláriu navštívilo 14 195 turistov. Išlo hlavne o Čechov, Nemcov, Slovákov a Angličanov. Tieto pracovníčky sú však zvyknuté aj na návštevníkov z Kanady, Japonska, Číny, Mexika či Fínska.
Na rade je druhé kolo
"Počul som takú kritiku, že mestský policajt nebol schopný turistovi cudzincovi povedať, kde by mohol zaparkovať. Nielen kvôli zápisu v UNESCO, ale kvôli rozvoju cestovného ruchu sme sa rozhodli pre kurzy anglického jazyka," uviedol primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský (Smer).
Zamestnanci majú za sebou prvé kolo vzdelávania sa. Ako povedal primátor, v pláne je aj druhé kolo kurzov anglického jazyka.
Rady
Lektor anglického jazyka Adnan Akram radí:
- najdôležitejšia je pri učení sa cudzieho jazyky motivácia. Je pravdou, že najľahšie sa učia deti, v skupine tohto lektora však boli aj dôchodcovia a boli veľmi bystrí a učenliví.
- rozprávať sa, rozprávať sa a znova rozprávať sa. Gramatika pri anglickom jazyku je dôležitá, ale inak radí tento lektor učiť sa formou komunikácie.
- ideálne je učiť sa angličtinu každý deň jednu hodinu. Keď sa to nedá, treba si osvojiť model trikrát do týždňa.
- angličtinu si treba osvojovať aj nenásilnou, zábavnou formou. To znamená, ten kto má rád hudbu, môže sa zamerať práve na anglických interpretov. Vítané je aj sledovanie filmov so slovníkom v ruke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš