Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Ten napriek amputácii nohy je odhodlaný v lezení na osemtisícovky pokračovať.
VYSOKÉ TATRY. Pre horského záchranára Jána Kušniráka, ktorý v utorok z rúk ministrov zahraničných vecí Slovenska a Maďarska preberal spoločnú cenu Dobrého susedstva a porozumenia, to boli veľmi príjemné chvíle.
"V horách napätie nepoznáme"
"Je to hrejivý pocit, keď vás niekto ocení, že robíte dobre. Ak aj sa niekde hovorí o nejakom napätí medzi našimi krajinami, v horách ho určite nenájdete," povedal Kušnirák.
Horskú službu ocenili za záchranu trojice maďarských horolezcov. Tých v januári v oblasti Dračej dolinky 200-metrovým pádom strhla kamenná lavína. V extrémne náročnej a dramatickej nočnej akcii trojicu ratovalo 45 horských záchranárov z viacerých stredísk horskej služby desať hodín.
Maďarský prvolezec na Everest
Z istého pohľadu paradoxne z trojice najhoršie obišiel najslávnejší a pravdepodobne najskúsenejší maďarský horolezec Zsolt Erőss. Následkom tatranských zranení mu nakoniec amputovali jednu nohu. "Zsolt istil na konci lana dvojicu, ktorú strhla lavína, čo odráža vážnosť zranení. Také niečo sa môže prihodiť aj skúseným lezcom," spomína záchranár Peter Šperka, ktorý sa akcie zúčastnil.
Stretli sa v Pakistane
Šperka ako himalájec Erőssa pozná z jednej výpravy v Pakistane. "Zliezol osem osemtisícoviek, čo hovorí o tom, aký bol. Napríklad na Slovensku horolezca s takým počtom ešte nemáme," spresnil Šperka.
Ten dodáva, že podľa posledných správ je Zsolt rozhodnutý liezť ďalej. "Určite to nebudú najnáročnejšie výstupy po extrémnych stenách, ale s protézou určite zvládne klasické trasy na osemtisícovkách. Liezť sa naozaj dá aj po amputácii nohy, dokazujú to príklady niekoľkých iných horolezcov," povedal Šperka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš