Tatranská galéria v Poprade vydala publikáciu, ktorá má ambície osloviť nielen erudovaných znalcov, ale i bežných milovníkov výtvarného umenia. Jej názov je Tatranský portrétista Andor Borúth.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Vyše 70-stranový katalóg je venovaný dielu pôvodne budapeštianskeho maliara, ktorý svoj druhý domov našiel pod štítmi Vysokých Tatier. Katalóg obsahuje fotografie jeho najznámejších diel a odbornú štúdiu. Autorkou textu je historička umenia Jitka Haaková.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Priženil sa do Tatranskej Polianky
Keď sa Andor Borúth (1873 - 1955) prisťahoval v roku 1911 do Tatranskej Polianky a oženil sa so sestrou šéflekára tunajšieho sanatória Michala Guhra, bol už uznávaným umelcom. Mal za sebou úspechy v európskych metropolách i doma v Budapešti. Bol verný tradicionalizmu. Jeho doménou bola ateliérová figurálna a portrétna maľba a krajinomaľba. Borúthovu tvorbu dodnes umelecká história oceňuje pre kultivovanosť a psychologickú presvedčivosť prejavu.
"Borúth po presídlení do Tatranskej Polianky maľoval už takmer výhradne iba portréty. Nachádzame v nich všetky znaky dobrého maliarskeho remesla, občas aj ohlasy modernistických názorov," komentuje autorka štúdie o Borúthovi Jitka Haaková. Podľa jej slov je Borúthova tvorba z tatranského obdobia bohato zastúpená v zbierkach slovenských galérií a múzeí.
"Borúth bol jedným z mála umelcov, ktorí žili priamo vo Vysokých Tatrách. Je prirodzené, že naša galéria viackrát prezentovala jeho tvorbu na výstavách. Pri jednej z nich sme sa stretli s nadšencom a obdivovateľom Borúthovej tvorby, ktorý sám na vlastné náklady v Maďarsku vydal publikáciu o ňom. Bol to podnet, aby sme sa o Borútha intenzívnejšie zaujímali. Tejto práce sa ujala naša dlhoročná kolegyňa Jitka Haaková, ktorá sa systematicky venovala tatranskej tematike vo výtvarnom umení," vysvetlila riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková.
Galérii sa podarilo na vydanie katalógu získať finančný príspevok od ministerstva kultúry. Reprodukcie diel Andora Borútha zapožičala galérii Maďarská národná galéria Budapešť, Slovenská národná galéria Bratislava, Galéria umelcov Spiša Spišská Nová Ves, Východoslovenská galéria Košice, Šarišská galéria Prešov a Múzeum TANAP-u Tatranská Lomnica. Publikácia tak tvorí súčasť výstavy, ktorá bude po celý rok putovať po Slovensku. Po premiére vo výstavných priestoroch galérie v Starom Smokovci je momentálne inštalovaná v Spišskej Novej Vsi, potom pôjde do Michaloviec a Prešova. Ambíciou galérie je predstaviť dielo Andora Borútha ako tatranského portrétistu na budúci rok aj v Slovenskom inštitúte v Budapešti.
Autor: luck
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš