Z oslovených ľudí v podtatranskom regióne sme nenašli ani jedného, kto by sa s ním stotožňoval.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Podľa istého pedagóga prijatie vlasteneckého zákona prinesie školám viac škody, ako úžitku. "Keď zákon prijali, mal som tlak 240 na 120. Nemám k tomu viac slov," povedal rozhorčený riaditeľ nemenovanej školy.
Kto ustráži, aby sa hymne nesmiali?
Vlastenecký zákon znamená, že v školách budú každý pondelok pred vyučovaním púšťať slovenskú hymnu. "Neviem si predstaviť, ako pozorne ju budú počúvať naši puberťáci. Myslím si, že to bude skôr výsmech hymne, takto si asi vlastenectvo nevybudujú. A kto bude strážiť v triedach text hymny, či vlajku? Zase budú za všetko zodpovedať učitelia," povedala nám istá učiteľka.
Podľa Eleny Tholtovej, zástupkyne školy v Podolínci, nie je isté, či viac vlastenectva prebudí u žiakov práve hymna. "Väčšiu odozvu majú asi také momentky, ako napríklad keď naši športovci získali na olympiáde medailu," poznamenala.
Hoci školy nemajú, budú musieť investovať
Ako sa ukazuje, otázne bude aj to, odkiaľ školy zoberú napríklad na vlajky. "Zvyšné peniaze nemáme, budeme však musieť hľadať prostriedky, lebo zákon musíme dodržiavať. Keďže máme 32 tried, budeme potrebovať aj rovnaký počet vlajok," povedal Michal Husár, riaditeľ školy vo Veľkej Lomnici.
Počet 24 vlajok budú potrebovať aj v Jakubanoch. "Vezmime si, že ak jedna vlajka stojí okolo 30 eur a vynásobíme to počtom tried, je to značná položka. Budeme sa však musieť zariadiť," poznamenal riaditeľ Ladislav Žilecký.
Podľa Adriany Oravcovej, riaditeľky školy v Spišskej Sobote, by mali byť v zákone aspoň menšie ústupky. "Napríklad by postačovalo, ak by boli vlajky v budove školy, nemuseli by byť vo všetkých triedach," povedala.
Budú sa opravovať školské rozhlasy
Vo viacerých školských zariadeniach majú triedy už teraz štátne znaky. Vybavenie však budú musieť rozšíriť. Aj to si vyžiada nové výdavky. "Zatiaľ nemáme funkčný rozhlas, lebo nedávno sme rekonštruovali školu. Zrejme kvôli hymne ho budeme musieť opraviť," priblížil Emil Valek zo školy v Podolínci.
Podobne sú na tom aj ďalšie školy. Vo viacerých už teraz stresujú, aby do apríla všetko stihli. "Už teraz je dosť málo času," zhodli sa mnohí.
Vlastenectvo sa bude pestovať aj mimo škôl
Vlastenecký zákon sa okrem školstva dotkne aj iných oblastí. Hymna bude vyhrávať aj pred rokovaniami obecných a mestských zastupiteľstiev. Zasadačky budú rovnako vyzdobené znakom, vlajkou, preambulou ústavy a textom hymny. Sľub vernosti budú skladať aj štátni zamestnanci.
"Keď niekto tvrdí, že národne cítenie, ktoré môže byť zneužité neškodí, je nevzdelaný. Direktívne vnucovanie hymny je absolútne bez účinku. Národne povedomie je možné zvýšiť iba vzdelávaním národa," reagoval na vlastenecký zákon Popradčan Radoslav Tengy, pracujúci ako softvérový analytik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš