KEŽMAROK. "Cintorínska" škôlka je tesne pri cintoríne. Zaujímalo nás, či za 40 rokov práve toto miesto neodrádzalo rodičov pri výbere inej škôlky, alebo či sa detičky preto neboja do škôlky dokonca chodiť.
"Práve naopak, s deťmi chodievame na prechádzky do mesta cez cintorín. Učíme ich, že aj toto miesto patrí k životu. Hovoríme im, že tu spinkajú ich blízki. Deti sa vedia na cintoríne aj slušne správať," hovorila riaditeľka MŠ Želmíra Hanísková.
Na cintoríne si škôlkari dokonca na jeseň nazbierajú aj gaštany, z ktorých potom kadečo vyrábajú.
Tiché miesto ďaleko od ruchu áut s veľkou záhradou vyhovuje aj mamke Adriane Saturyovej. Jediné, čo jej chýba, je chodník popri cintorínskom múre a zrkadlo, ktoré by malo pomôcť pri vyriešení komplikovanej križovatky, keď ide do škôlky po dcérku.
Dnes zvláda 105 škôlkarov desať učiteliek, tri kuchárky, no v triedach si pamätajú aj 132 detí. Súčasná šéfka škôlke šéfuje už dvanásty rok a nazvala ju "mladou dámou", ktorá sa za ten čas potrebovala aj "obliecť", no postihli ju aj "choroby".
"Museli sme vymeniť potrubie, elektrické zariadenie, vymaľovať, zväčšiť priestor, kúpiť nový nábytok, vymeniť okná či podlahy," uviedla riaditeľka Hanísková.
Päť šéfok za 40 rokov
Za štyridsaťročné fungovanie sa v škôlke vystriedalo päť riaditeliek. Na každú z nich vyšlo takmer jedno desaťročie. Podľa Hanískovej sa škôlka zmenila hlavne v otvorenosti k rodičom. Dnes môžu rodičia zasiahnuť do výchovy v škôlke omnoho viac ako kedysi.
Autor: mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš