Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Príbeh smoly a šťastia v jednom zažil v sobotu 21-ročný Štefan zo Štrby. Terénnym autom ho dve hodiny po polnoci doslova prešla policajná hliadka. Mladík sťatý na mol ležal na ceste. Mieru zavinenia policajtov vyšetruje inšpekcia. V prípade sa vynárajú i úvahy, či povinnosť pre chodcov v tme nosiť reflexné veci len mimo obce nie je nedostatočná.
ŠTRBA. Dvaja policajti v noci z piatka na sobotu patrolovali ulicami Štrby. Po odbočení z mostíka náhle terénnym služobným autom narazili do mladíka, ktorý ležal na ceste. Stret s autom mužovi spôsobil zranenia, s ktorými skončil v nemocnici.
Sestra: Asi mu i pomohli
Štefanova rodina sa zľakla i vydýchla si zároveň. "Mohlo sa to skončiť hocijako. Ak by brata neprešli, možno by do rána zamrzol a bolo po ňom," hovorí Štefanova sestra Zlatica. V tú noc totiž vonku vládli desaťstupňové mínusové mrazy. Druhým šťastím bolo, že auto mladíka neprešlo napríklad kolesami. Pri náraze do hlavy by tak mohlo byť všetko inak.
Vodičovi auta alkohol v krvi nezistili. Mladík ho mal naopak požehnane. "Pacienta sme prijali v značne podnapitom stave. Prítomnosť alkoholu bolo badať aj počas doobedňajšej vizity," hovorí primár traumatologického oddelenia Nemocnice Poprad Martin Lajoš. Ak aj ďalšie vyšetrenia skončia dobre, mladíka z nemocnice prepustia o tri až štyri dni. Pikantné je, že mladíkovi z miesta k domu stačilo prejsť už len 150 metrov.
Inšpekcia už vyšetruje
"Hliadka vykonávala nočnú obchôdzkovú službu," informovala krajská policajná hovorkyňa Magdaléna Fečová. Prípad už vyšetruje inšpekčná služba ministerstva vnútra, ktorá je mimo okresných štruktúr polície. Policajti počas vyšetrovania ostávajú v službe.
Mladík si na náraz nespomína. "Viem, čo sa dialo až v nemocnici." Priznáva, že pred nehodou popíjal v neďalekom bare. "Niekoľko pív či iných drinkov," spresnil. Hovorí, že ak sa preukáže vina policajtov, zváži žiadosť o odškodné. Zároveň však oceňuje okamžitú pomoc, ktorú mu muži zákona poskytli. "Mal som šťastie, mohlo sa to skončiť horšie," dodáva. Štefan sezónne pracuje na farme neďaleko Ríma. V živote to bola jeho druhá vážnejšia nehoda. Predtým do auta narazil saňami.
Z krčmy radšej s "reflexkou"
Podľa našich informácií mladík na ceste ležal v tmavom oblečení. "Ak je ležiaci v tmavom a v tme, vodič ho nemá šancu zaregistrovať. Nanajvýš meter pred svetlami, alebo až myknutím po náraze," hovorí dopravný expert Jozef Drahovský. Podľa neho toto odrážajú aj príslušné paragrafy v cestnom zákone (pozri rámček). Či v danom momente na mladíka dosvietila pouličná lampa a prípadne v akej intenzite, nateraz nie je známe.
Drahovský upozorňuje, že pravidlá cestnej premávky chodcom prikazujú nosiť reflexné predmety len mimo obce. "Pri príprave zákona sme navrhovali povinnosť i v obci, žiaľ, neprešlo to," dodal Drahovský. Podľa neho je to škoda, lebo pre viditeľnosť chodcov sú reflexné predmety veľmi účinné. Zákon neurčuje, kde a koľko refelexnej plochy je chodec mimo obce v zníženej viditeľnosti povinný mať. "Najlepšie je ich nosiť tam, kde ich vidno z každej strany. Napríklad reflexnú pásku na ruke," povedal. Ak sa páska umiestni na obe ruky, istota, že osobu bude vidno spoza volantu aj po spadnutí na cestu, je takmer zaručená.
Zákon o premávke prikazuje
- Chodcom: § 53 "Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať."
- Vodičom: § 16 "Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad."
toti
Miesto činu. Všetko sa mohlo skončiť oveľa horšie. Policajti prichádzali z mostíka.
FOTO: TOTI
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš