Kontrola v Hotelovej akadémii v Spišskej Novej Vsi odhalila 82 nedostatkov! Týkali sa nesprávneho prenajímania majetku, nedostatkov v podnikateľskej činnosti či nižších odmien pre študentov v rámci praktického vyučovania v rokoch 2006 až 2008.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Skonštatoval to hlavný kontrolór Košického samosprávneho kraja. Riaditeľ akadémie Milan Kudrik s väčšinou zistení nesúhlasil: "Museli sme prijať nejaké opatrenia, ale pre mňa je podstatné, že škola nemusí zaplatiť ani cent."
Kontrolór kritizoval nesprávne stanovenie nájomného za priestory v domove mládeže, učebne, telocvične či za plochy na umiestnenie reklamy. Škola tým znížila príjem z nakladania s majetkom o 58 317 eur.
Bilbordy: Nízky nájom
Na internáte sú dva veľkorozmerné bilbordy. Plochy škola prenajala za 166 eur za rok. Za tri roky tak získala zhruba 498 eur. Kontrola však skonštatovala, že zisk mal byť vyšší o 2 324 eur. Podľa riaditeľa školy M. Kudrika kontrolóri vychádzali z cien platných v Košiciach. Cena za prenájom na jeden rok tam bola vo výške takmer 830 eur. Záver znel, že škola nehospodárne nakladala pri prenajímaní majetku župy.
"Ako môžu porovnávať naše mesto a krajské? Spišská Nová Ves nemá vypracované pravidlá na prenájom majetku na umiestnenie reklamy. Nemali sme teda cenu s čím porovnať. Prečo nám zriaďovateľ neurčil, koľko máme pýtať?" reagoval M. Kudrik.
"Zákon o majetku samosprávneho kraja hovorí jasne. Správca majetku je povinný prenajímať za cenu v mieste obvyklú. Ak mesto nemá VZN o cenách za prenájom, môže vychádzať z cien, ktoré majú stanovené podobné okresné mestá. Vyšli sme v ústrety pripomienkam a porovnali ceny s podobným mestom, akým sú Michalovce," argumentoval hlavný kontrolór Vojtech Farkaš.
M. Kudrik však dodal: "Všetky zmluvy, ktoré škola uzatvára s inými nájomcami, musí potvrdiť zriaďovateľ. Nasleduje podpis riaditeľa školy a až potom nadobúda zmluva právoplatnosť. Teda všetko musí odobriť zriaďovateľ. Prečo to teda zriaďovateľ nenamietal?" pýtal sa.
Podľa V. Farkaša zriaďovateľ vychádza z toho, že správca majetku pri uzatváraní zmlúv postupuje v zmysle zásad hospodárenia s majetkom a pokynu predsedu KSK k uzatváraniu nájomných zmlúv. "Neviem sa vyjadriť k posudzovaniu zo strany zriaďovateľa," dodal.
Internát: rovnaký problém
Rovnako nižšie účtované nájomné vyskočilo aj pri prenajímaní priestorov v domove mládeže. Škola účtovala 16,59 eura za meter štvorcový, podľa zriaďovateľa malo byť nájomné 26,55 eura. M. Kudrik opäť oponuje. Pri určovaní výšky nájomného vraj vychádzali z platného uznesenia mestského zastupiteľstva o určení výšky nájmu v obytných domoch.
"Internát nie je obytný dom. Miestnosti v internáte sa prenajali na kancelárske účely a sadzba za prenájom kancelárskych priestorov je vyššia, ako bytových priestorov," zdôraznil V. Farkaš. Opäť záver znel, že škola pochybila a znížila tak príjem z nakladania s majetkom.
Študenti dostali menej za prax
"Škola pri uzatváraní dohôd o zabezpečení praktického vyučovania žiakov dohodla výšku odmeny, ktorá je nižšia, ako výška minimálneho mzdového nároku. Správne mala dohodnúť odmeny vo výške 75 percent tohto minima. Žiakom mali byť vyplatené vyššie odmeny o 37 886 eur," konštatuje sa v správe hlavného kontrolóra KSK Vojtecha Farkaša.
M. Kudrik hovorí, že hotelovka ako jediná škola v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja dáva svojim študentom v odbore kuchár – čašník vreckové za prax v reštauračných zariadeniach: "Vreckové je pre žiaka motivačné. S majiteľmi zariadení sa dohodneme na rôznych podmienkach, nedá sa u všetkých rovnako. Navyše, žiak príde na pár hodín do zariadenia, nemá hmotnú ani právnu zodpovednosť. Ako si môžeme nárokovať 75 percent mzdy? Navyše, ako sme podľa kontrolórov mali žiakom vyplatiť viac, keď sme tie peniaze reálne nedostali? Skutočne sme vyfaktúrovali 38 949,47 eura, žiakom sme vyplatili 33 792,20 eura, administratívna réžia bola 5 157,27 eura."
Podľa V. Farkaša platná vyhláška ministerstva školstva o odmeňovaní za prax študentom je jasná. Stanovuje výšku 75 percent a z toho škola musí vychádzať.
Potraviny bez obstarávania
Kontrolóri zistili nedostatky pri zabezpečovaní potravín do školskej jedálne. Škola podľa zistení porušila postupy o verejnom obstarávaní, keď neoprávnene nakúpila potraviny za 77 549 eur. Podľa zriaďovateľa má verejné obstarávanie zabezpečiť na obdobie 6 mesiacov.
"Nemá význam zazmluvniť si od jedného dodávateľa tovar. Napríklad paradajky v zime stoja 3 eurá, pri zmluve na pol roka by sme ich tak nakupovali aj v máji, či júni, kedy ich cena klesá. Snažili sme sa vždy kupovať čo najviac potravín za čo najlacnejšie ceny. A tie sa menia veľmi rýchlo," argumentuje M. Kudrik.
"Zákon o verejnom obstarávaní je jasný. Každý jeden obstarávateľ si musí dohodnúť cenu, ktorá sa bude dodržiavať, veď o tom je verejné obstarávanie. Keď to vedia robiť ostatní, tak prečo tak nerobia aj na tejto škole? Viem, že je to niekedy ťažké, ale zákon nepozná výnimky," doplnil kontrolór.
Zmluvy prehodnotia
Riaditeľ sa ku všetkým zisteným nedostatkom vyjadril a pripomienkoval ich. Niektoré mu uznali, iné nie. Riaditeľ prijal opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov, medzi nimi aj prehodnotenie nájomných zmlúv. "Finančná sankcia nebola udelená, riaditeľ školy dostal upozornenie," dodal na margo sankcií hlavný kontrolór.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš