Rozruch, údiv a otázky vyvolalo najnovšie tlačové posolstvo štátnej Slovenskej agentúry pre cestovný ruch. Tá v ňom vymenúva úspechy svojej reklamnej kampane v Poľsku. Podľa správy sa túto zimu aj vďaka nej poľskí turisti masívne presúvajú na slovenskú stranu Tatier. Niektorí tatranskí podnikatelia, ktorí zaznamenávajú najhoršiu sezónu za posledné roky, správe nerozumejú.
VYSOKÉ TATRY. "Prehrávame vojnu o turistov s Popradom, priznávajú predstavitelia mesta Zakopané. Poľské médiá informujú o výraznom 30-percentnom prepade návštevnosti Zakopaného a presune turistov na slovenskú stranu Tatier," uvádza sa v kontroverznej správe Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR).
Ždiar: O čom to hovoria?
Správa najviac šokovala v Ždiari. Z tatranskej obce, kde poľská klientela roky tvorila väčšinu, sa podľa starostu Pavla Bekeša (nez.) na prelome rokov takmer vytratila.
"Poliakov u nás trocha pribudlo počas prázdnin, ale vôbec nemožno hovoriť o masových číslach. Stačí sa pozrieť na ešpézetky," hovorí riaditeľ lyžiarskeho strediska Strednica v Ždiari Marián Bekeš. Trvá na tom, že poľské svahy sú plné a naše poloprázdne: "Keď sa u nás Poliaci aj objavia, hovoria, že to kvôli preplnenosti na ich svahoch."
Chudý: "Pribudli, ale nie toľko"
Peter Chudý zo Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry hovorí, že podľa doterajších zisťovaní sa počet poľských turistov na území mesta Vysoké Tatry skutočne zvýšil. "V žiadnom prípade však nemožno hovoriť o tretinovom presune Poliakov na našu stranu. Pribudlo ich o 10, možno 15 percent," povedal. Pripúšťa, že kampaň mohla tiež pomôcť.
Rozlúštenie záhady
Chudý zároveň rozlúštil celú záhadu správy. "Tridsaťpercentný pokles predstavuje úbytok z dane z ubytovania v meste Zakopané. Týchto 30 percent sa však v žiadnom prípade nepresunulo na slovenskú stranu. Zakopanému berú turistov nové susedné strediská na poľskej strane ako Bialka alebo Bukowina," vysvetlil Chudý.
Podľa neho SACR síce presne citovala poľské médiá, tie však zle analyticky vyhodnotili príčiny a mieru poklesu turistov v Zakopanom.
SACR: Neskresľujeme
Štátna SACR odmieta, že by mohla skresľovať realitu. "Nesúhlasíme s tendenčným spájaním vyjadrení poľských médií o situácii v Zakopanom s výsledkami našej zimnej kampane v Poľsku," reaguje Zuzana Nemcová zo SACR. Podľa nej hodnotenie kampane prebehlo na základe reálnych faktických zistení v Poľsku a na Slovensku.
SACR na kampaň, ktorá trvala v novembri a decembri minulého roka, vynaložila 59 808 eur bez DPH. Zahŕňala bilbordy, inzerciu v celoštátnych a regionálnych novinách či internetových portáloch. Súčasťou bola aj cesta poľských novinárov do našich stredísk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš