SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Kým v roku 2008 policajti na Spiši evidovali šesť falzifikátov, vlani to bolo už 23. V devätnástich prípadoch to boli eurá. V tomto roku riešia dva prípady, dokonca sa na Spiši objavila aj falošná minca, dvojeurovka.
Nová mena, nové falzifikáty
"Táto situácia súvisí s nástupom eura. V rámci Slovenska vlani evidovali 2 076 prípadov falzifikátov. Na porovnanie, Rakúšania v roku, keď začali platiť eurom, museli riešiť až 16-tisíc prípadov falošnej meny," vysvetlil riaditeľ kriminálnej polície v Spišskej Novej Vsi Ján Chmura.
Dostávajú sa k nám zo zahraničia
Takmer vo všetkých prípadoch falošné peniaze objavili až pracovníci bánk či iných peňažných inštitúcií. Polícia dostáva oneskorené informácie, je preto ťažké zistiť, kto platil falzifikátom.
"Vlani sa nám podarilo objasniť jeden prípad. Na porovnanie, v rámci Slovenska bola minulý rok deväťpercentná objasnenosť v prípade falzifikátov," dodal J. Chmura.
Popradský podnikateľ odovzdal v banke v Spišskej Novej Vsi medzi inými aj falošnú bankovku. Pomocou kamerového systému policajti zistili, že falzifikátom podnikateľovi predtým platili Bulhari. "Falošné peniaze sa k nám dostávajú zo zahraničia. Nepodarilo sa zistiť, že by na Slovensku boli falšovateľské dielne," dodal J. Chmura.
Najlepšie chránená mena
Euro má šesť základných ochranných prvkov. Podľa slov J. Chmuru je to najlepšie chránená mena na svete. Ak chceme predísť tomu, aby sme v peňaženke mali falošné bankovky, mali by sme ich jednoduchým spôsobom kontrolovať. Napríklad, ak dáme bankovku proti svetlu, vidíme, že hlavný motív sa opakuje v menšom aj v ľavom rohu platidla.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš