Svit si po spustení diaľničného tunela Bôrik od množstva áut vydýchol. Doprava sa urýchlila. V septembri sa má na hlavnom ťahu začať stavať svetelná križovatka. Niektorí miestni sa obávajú, že jazdu v meste to opäť spomalí. Kompetentní to však rázne odmietajú.
SVIT. Presne piateho decembra 2009, keď sa sprejazdnil diaľničný tunel Bôrik, vo Svite značne ubudlo áut. Vtedy čakali vodiči pri výjazde z mesta aj desať minút, aby sa dostali na hlavnú cestu. Málokto dal prednosť aj chodcom. Dopravu hlavne v špičke tam často riadili dopraváci. Na menej problémovom mieste bude stáť čochvíľa svetelná križovatka.
Dôvody, prečo nechcú križovatku
Niektorým miestnym sa vidí nápad novej križovatky úplne zbytočný. "Myslím, že križovatka príde už neskoro. Denne chodím touto cestou, no nikdy som nemal problém vyjsť z mesta," povedal Sviťan Dušan Javorinský. Za väčšiu nutnosť pokladá opraviť na prechode chodník, kde je vždy mláka a nedá sa tam prejsť.
Sviťana Jána Pitoňáka zaráža, že križovatku idú stavať proti ľuďom. Doprava sa tam podľa neho opäť spomalí. "Budeme tam, kde sme boli, len teraz to bude s posvätením úradu. Nevidím zmysel v státí na červenú, pozerať sa, nikde nikoho a dávať prednosť autám existujúcim iba vo fantázii úradníkov. Okrem toho, v čase krízy, keď sa všade šetrí, je to vyhadzovanie peňazí. Ja ako daňový poplatník si zo svojho vrecka zaplatím zhoršenie stavu. Je toto normálne?" pýtal sa Sviťan Ján Pitoňák.
Myslí si, že to zaťaží aj životné prostredie a naše peňaženky. "Každým zbytočným zastavením na červenú budú do vzduchu unikať emisie a víriť prach. Pri brzdení sa rýchlo opotrebujú brzdy a pneumatiky. Pri rozbiehaní z jednotky je navyše obrovská spotreba," dôvodil Pitoňák. Proti výstavbe križovatky sa chystá iniciovať aj petíciu.
Dôvody, prečo áno
Kompetentní naopak novú križovatku vítajú. "Každá svetelná križovatka prispieva k bezpečnosti cestnej premávky. Len čo sa niečo stane na diaľnici alebo v tuneli Bôrik, musíme urobiť odklon dopravy cez Svit, a toto je jediná cesta," vysvetľoval riaditeľ dopravného inšpektorátu v Poprade Marián Luha. Navyše dopraváci tvrdia, že svetelná križovatka môže byť zapnutá len v čase dopravných špičiek. Keď sa semafory vypnú, vodiči sa budú riadiť iba dopravnými značkami.
Chodci v bezpečí
Náčelník mestskej polície vo Svite si uvedomuje, že križovatka síce príde päť minút po dvanástej, keď sa mohlo predísť mnohým smrteľným nehodám. "Ďalšie generácie by nám však neodpustili, keby sme nešli s dobou. Navyše je tam železničná stanica, máme právo prejsť cez cestu bezpečne," dôvodil náčelník Jozef Dluhý.
Priechod využívajú i chodci, ktorí bývajú v neďalekých Batizovciach (okres Poprad). Krajský dopravný inšpektorát hovoril aj o budúcej výstavbe komplexu oddychového centra medzi Svitom a Batizovcami, čím sa zvýši intenzita prechádzajúcich chodcov týmto úsekom.
Požiadavka mesta a SAD
Svitský prednosta Ján Hutník potvrdil, že plánovaná stavba križovatky a podchodu do Batizoviec bola požiadavka zo strany mesta, ale i SAD v čase, keď sa tvoril projekt výstavby diaľnice. "Je to jediná východisková cesta, ktorou vyjde autobus SAD zo Svitu. Navyše vodiči SAD majú zakázané ísť cez mesto, aby neničili miestne cesty, inak by prišli o prémie. SAD si priala, aby na ulici SNP autobusy tak dlho nestáli, vtedy to bolo jediné riešenie," povedal Hutník.
Križovatka a podchod v číslach
V septembri 2010 sa začne pod železničnou traťou stavať podchod smerom na Batizovce. V roku 2012 sa na ulici SNP a hlavnom ťahu postaví aj svetelná križovatka. Ukončenie prác Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) sa predpokladá na máj 2012. Všetky náklady na výstavbu budú hradené z prostriedkov NDS. Rozhodlo o tom ministerstvo dopravy, ktoré vydávalo územné a stavebné povolenie na stavbu diaľnice, ktorého súčasťou boli aj tieto vyvolané investície. Za svetelnú križovatku a podchod zaplatia diaľničiari vyše 8 300 000 eur.
mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš