Podania zaevidoval útvar hlavnej kontrolórky, pričom za opodstatnené vyhodnotil 87 z nich. Správu nedávno dostali na nahliadnutie aj poslanci mestského zastupiteľstva.
STARÁ ĽUBOVŇA. Priamo útvaru kontrolórky sa sťažovali občania v 131 prípadoch. Na mestskom zastupiteľstve tak urobili dvaja obyvatelia. Ďalších 18 písomných podaní malo v štyroch prípadoch charakter petícií, v 11 išlo o sťažnosti a v troch o žiadosti. Poslancom správu predložila kontrolórka Marta Oravcová.
Zabrala petícia "na kostol"
V jednej z petícií sa obyvateľom sídliska Východ nepozdávala lokalizácia plánovanej výstavby gréckokatolíckeho kostola. Stavbu nechceli mať priamo v priestore medzi bytovkami. Pripomienky napokon mesto akceptovalo a na výstavbu kostola bola navrhnutá neďaleká lokalita, s ktorou súhlasila aj cirkev.
Petíciu využili aj obyvatelia Podsadku, ktorí boli proti predaju cesty, dnes slúžiacej aj na otáčanie áut. Mesto napokon rozhodlo, že na otáčanie bude postačovať aj priestor vzdialený asi 50 metrov od predanej vozovky.
Vďaka petícii ľudí z domu na Nám. gen. Štefánika a požiadavke ďalších z Ulice 1. mája mesto prehodnotilo postup pri usporiadaní užívaných nehnuteľností. V ich blízkosti sa totiž plánoval investičný zámer.
Ako neopodstatnenú vyhodnotili sťažnosť istého návštevníka mesta. Ten kritizoval nedostatok parkovacích miest v Starej Ľubovni. Navrhoval, aby pred nemocnicou bolo tolerované státie áut. Predtým mu totiž bola na spomínanom mieste uložená pokuta.
Ľudia žiadali zachovať potraviny
V súvislosti s poskytovaním služieb prišli dve podania. Prvým bola petícia proti zrušeniu obľúbených potravín na Družbe. Zapojilo sa do nej niekoľko stovák ľudí. Vtedajší prevádzkovateľ potravín odmietal uvoľniť priestory, aj keď mu nájom vypršal. Mesto potom celú vec posunulo právnikovi. V súčasnosti sú spomínané priestory uvoľnené.
Sťažnosť sa dotýkala aj istej kaviarne v obytnej zóne. Vlastníci okolitých domov sa cítili dotknutí hlukom áut a vykrikovaním návštevníkov zariadenia. Porušovanie verejného poriadku a stanoveného prevádzkového času však mestská polícia nezistila.
Závažné podnety prichádzali z Podsadku
Už tradične najviac problémov sa kopí v mestskej časti Podsadek. Tamojší obyvatelia sú zo spolunažívania s Rómami miestami až zúfalí. Aj preto minulý rok žiadali mesto, aby im pomohlo. Odpadkami zahádzané okolie, stupňujúci sa vandalizmus, krádeže, či dokonca útoky na ľudí im dávali za pravdu.
Ako uviedla v správe kontrolórka, odvoz odpadov a čistenie boli zabezpečené. „Podľa skúseností z iných miest bola zriadená rómska občianska hliadka, ktorá vykonáva aktivity nielen v oblasti verejného poriadku, ale aj v rozvoji vnútorných vzťahov v rómskej komunite," skonštatovala správa hlavnej kontrolórky. Ako ďalej uvádza správa, v Podsadku je sťažená možnosť páchania trestných činov, keďže tam došlo k rozšíreniu kamerového systému. „Súčasne sa uľahčilo odhaľovanie páchateľov a ich riešenie následným postihom," poznamenala v správe kontrolórka mesta.
Útvar kontrolórky je s vlastnou prácou spokojný
Správa o vybavovaní podnetov nezabudla pripomenúť aj neznalosť časti obyvateľov, ktorí mali mesto "obťažovať" vo svojich osobných veciach. V nich vraj mali nemalú úlohu majetkové, či rodinné spory. V správe sa zároveň nezabudlo na pochvalu do vlastných radov. „Osobne predkladané podania boli vybavované hneď a operatívne aj vďaka dobrej spolupráci s pracovníkmi jednotlivých oddelení mestského úradu, verejnoprospešných služieb, mestskej polície a obchodných spoločností," zaznamenala správa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš