Cestujúci vo vlakoch medzi Popradom a Starou Ľubovňou majú obavy. Pravidelne musia trpieť hlučných a otravných pasažierov. Oplzlosti, posmešky či nadávky sú tu na dennom poriadku. Ľudia chcú hliadky železničnej polície priamo vo vlakoch.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Neprispôsobivých cestujúcich býva na asi 50-kilometrovej trase požehnane. Nespokojní pasažieri hovoria, že sú rukojemníkmi cestovania.
"Cestovali sme z Bratislavy IC-čkom. Keď sme v Poprade prestúpili do osobného vlaku na Starú Ľubovňu, bolo to ako v úplne inej krajine. Celý vozeň akoby patril iba Rómom. Otravovali mňa, aj moju priateľku. Bolo to nechutné. Podľa mňa by práve v takýchto spojoch mala hliadkovať železničná polícia," priblížil nám svoju nedávnu príhodu študent Roman zo Starej Ľubovne.
Cestovanie: viac obava ako komfort
Podľa Romana by hliadky železničnej polície mali v osobnom vlaku s určitosťou viac práce. "V IC-čku cestujú slušní ľudia, ťažko predpokladať, že sa tam niečo neporiadne udeje. Tento osobný vlak však prechádza mnohými problematickými dedinami, tu by sa zišli železniční policajti viac."
Zlú skúsenosť má aj pani Agáta. Domov cestovala vlakom po zotmení. "Neradno sa bolo ozvať. Tí, ktorí sme tam boli, pozerali sme radšej do zeme. Inak vám ukazovali oplzlosti, nebáli sa vynadať. Ešte neuveriteľnejšie znie, že si vo vlaku aj zapálili cigaretu," poznamenala staršia pani. Podľa cestujúcich vzniká najviac obáv pri staniciach v Huncovciach, Kežmarku, Spišskej Belej, Podhoranoch a Podolínci.
O problémoch sa všeobecne vie
Železnice o problémoch na trati z Popradu do Starej Ľubovne vedia. Potvrdili nám to niektorí ich zamestnanci. Ako však oficiálne tvrdia, konkrétne sťažnosti od cestujúcich zatiaľ nezaznamenali. "Zatiaľ sme neriešili žiadne sťažnosti týkajúce sa oblasti medzi Popradom a Starou Ľubovňou. Avšak každý cestujúci musí mať zakúpený cestovný lístok, čím sa aj zaväzuje k dodržiavaniu prepravného poriadku," povedala Zuzana Červená zo Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).
Podľa slov istého sprievodcu, ľudia v podtatranských staniciach radšej prežijú každú jednu cestu, ako by sa mali zaťažovať ohlasovaním sťažností. "S pohodlím alebo bezpečnosťou cestujúcich, ale i nás sprievodcov sa začne niečo robiť, až keď sa raz čosi stane," skonštatoval chlapík v rovnošate.
Vyzývajú na všímavosť a pomoc medzi cestujúcimi
Železnice sme požiadali, aby poradili cestujúcim, ako majú postupovať, ak sa obavy vo vlaku stupňujú. "Treba osloviť vlakovú čatu ohľadom riešenia, prípadne pomoci. Pri vážnejších problémoch privolajú hliadku železničnej polície, prípadne zavolajú na číslo 112," odporučila Z. Červená. Zároveň však priznala, že aj sprievodcovia môžu byť často bezmocní. "Sami cestujúci by preto mohli byť všímavejší a vzájomne si pomôcť. Napríklad pri poslednom prípade to boli práve cestujúci, ktorí 'spacifikovali' cestujúceho, ktorý ohrozil na živote nášho sprievodcu bodnutím do hrude," apelovala vedúca tímu externej komunikácie zo ZSSK.
Pre problémové situácie bude manuál
Železnice i príslušná polícia sa zhodujú v tom, že ak zo strany pasažierov nebudú priame podnety, zvýšená ostražitosť na trase medzi Popradom a Starou Ľubovňou nebude. "Železničná polícia bude vďačná za každú informáciu, každý podnet," povedala jej hovorkyňa Ľubica Zoňová. "Ak budeme problémy registrovať a budú opakované, oslovíme železničnú políciu o spoluprácu pri sprievode vlakov aj v takýchto oblastiach, akou je trasa Poprad-Stará Ľubovňa," poznamenala Z. Červená. Ako dodala, železnice v súčasnosti pripravujú pre vlakové čaty i cestujúcich presný manuál, ako postupovať v problémových situáciách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš