BRATISLAVA/VYSOKÉ TATRY. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pravdepodobne prehodnotí výmeru navrhovanej zóny D, ako aj podzóny Cr Tatranského národného parku (TANAP).
"Možno predpokladať, že vo finálnom návrhu zonácie TANAP-u budú tieto zóny redukované v súlade s požiadavkami záujmov ochrany prírody, starostlivosti o les, ako aj so záujmami dotknutých miest a obcí o primeraný rozvoj turizmu v ich regióne," informovala TASR hovorkyňa ministerstva Jana Kaplanová.
Predstavy ministerstiev sa odlišujú
Ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva narazili pri prerokúvaní pripomienok k zonácii TANAP-u na stret záujmov. Obaja ministri Jozef Medveď a Vladimír Chovan dnes rokovali o pripomienkach k materiálu Návrh nariadenia vlády SR, ktorým sa ustanovujú zóny Tatranského národného parku.
Rezorty navzájom nesúhlasia s predstavami o výmere navrhnutých zón. Po prerokovaní sa riešenie javí v priestorovej redukcii zón D a podzón C pre rozvoj cestovného ruchu. O týchto redukciách budú preto v rámci práve prebiehajúceho medzirezortného pripomienkového konania hovoriť aj so zástupcami dotknutých miest a obcí. Možno predpokladať, že vo finálnom návrhu, ktorý bude predkladať rezort životného prostredia do vlády, budú tieto zóny redukované v súlade s požiadavkami záujmov ochrany prírody, starostlivosti o les, ako aj so záujmami dotknutých miest a obcí o primeraný rozvoj turizmu v ich regióne. "Obe zóny vnímame ako priestor pre uplatnenie trvalo udržateľného turizmu,“ zhodli sa po rokovaní obaja ministri.
Predmetom diskusie bola najmä rozloha zón D, kde sa navrhuje druhý stupeň ochrany prírody, a podzón C, vymedzujúcich priestor pre rozvoj aktivít cestovného ruchu s navrhovaným tretím stupňom ochrany prírody s vylúčením niektorých zákazových činností, týkajúcich sa najmä pohybu návštevníkov po území.
V predloženom návrhu zonácie tieto zóny predstavujú 3,11 percenta z územia TANAP. Ide o časti územia národného parku, ktoré sú historicky najviac ovplyvnené činnosťou človeka, napríklad Skalnatá dolina, okolie Hrebienka, Mlynická dolina vo Vysokých Tatrách, súčasné obce a ich okolie. V súlade so záujmami ochrany prírody preto v zonácii navrhli zóny pre cestovný ruch.
Zonácia má vstúpiť do platnosti v júni
Zonácia TANAP-u sa má stať realitou od júna, pričom sa má realizovať v dvoch etapách. Očakávajú sa totiž komplikácie pri zonácii území súkromných vlastníkov. Tí majú v rukách asi 49 percent pozemkov v národnom parku. Stále totiž nie sú doriešené možnosti náhrady za obmedzenie obhospodarovania v chránených územiach. Najprv by sa tak mala vyhlásiť zonácia iba v časti národného parku. V rámci druhej etapy sa zároveň predpokladá prehodnotenie súčasných hraníc a veľkosti TANAP-u a vecného opodstatnenia existencie súčasného ochranného pásma.
V rámci novej zonácie TANAP-u sa okrem vytvorenia štyroch zón (A, B, C, D) v závislosti od stupňa ochrany počíta aj s podzónou Cr, ktorá má umožniť rozvoj cestovného ruchu. Z celkovej výmery parku, vyše 74.000 hektárov, by táto oblasť mala predstavovať asi dve percentá rozlohy. Platiť tu má, rovnako ako v zóne C, ktorá má mať rozlohu okolo 27 percent územia, tretí stupeň ochrany. Najväčšou bude zóna A (vyše 54 percent) s piatym stupňom ochrany, ktorá má chrániť najcennejšie oblasti Tatier. O stupeň nižšia ochrana sa navrhuje pre zónu B. Tá ma zaberať vyše 15,5 percenta územia parku. Do poslednej D zóny s druhým stupňom ochrany bude pravdepodobne patriť vyše jedno percento územia.
Návrh, ktorý kritizujú viacerí ochranári, ako aj bývalí pracovníci správy parku, sa má na rokovanie kabinetu dostať do konca marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš