LOMNICKÝ ŠTÍT. Lomnický štít vďaka satelitnému digitálnemu signálu prvýkrát v histórii získava televízny signál. Ten tam doteraz úplne chýbal. "Ak sme mohli niečo pozerať, tak to boli len nahrávky na videu," povedala Katarína Šarafínová z Tatranských lanových dráh.
Nie je televíznym maniakom
Televízny satelit pokrstil prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. Hoci ten ako pilot stíhačky bežne lietal 20 a ako kozmonaut 400 kilometrov nad zemou, na suchej zemi to na Lomničáku pre neho bolo v doterajšom živote najvyššie miesto vôbec. "O krátky čas plánujem výlet na Gerlach, takže rekord prekonám," sľubuje Bella. Hoci práve on na štít priniesol televízny signál, priznáva, že televíznym maniakom nie je. "Rád si pozriem dokumentárne, prírodopisné a športové kanály. Väčšinou však len ako pozadie pri práci, času veru nie je dosť," povedal.
Spomínal na vesmírne zážitky
Na satelite oceňuje, že sa podobne ako mnohé iné vynálezy dostali medzi ľudí z vojenského výskumu. "Dnes už technika ide tak rýchlo, že nové objavy v oboch sférach, vojenskej a civilnej, sa objavujú súčasne." Ako kozmonaut strach z výšok v lanovke nemal. Ľudia na štíte sa aj teraz vyzvedali na jeho vesmírne zážitky. Zaspomínal na svoje pokusy so živými prepelicami a zdravotníckymi operáciami, keď mu v kozme bez lekára dávkovali inzulín a odoberali krv. Niektorí chceli vedieť, ako v beztiažovom stave funguje záchod. "Úplne na rovnakom princípe, len sa pri vykonávaní potreby treba držať. Do záchoda zavše zvyšky potravy vťahuje špeciálny ventilátor," odpovedal Bella.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš