VYŠNÉ HÁGY. Vlaňajšok priniesol Slovensku najnižšie čísla v minulosti obávaného strašiaka pod skratkou TBC. Prešovský kraj napriek tomu ostáva vo výskyte tuberkulózy naďalej suverénnym lídrom na Slovensku. Kým napríklad v Košickom kraji bolo minulý rok TBC nakazených 10 pacientov na 100 tisíc obyvateľov, v Prešovskom na Slovensku rekordných 18,3 ľudí. Nitriansky či Trenčiansky kraj hlásia trikrát menej prípadov.
Pri liečbe asistuje polícia
V Prešovskom kraji sa navyše časť pacientov jednoducho na infekčnú chorobu nechce liečiť. "Títo ľudia majú problém pochopiť, že je to potrebné. K lekárovi prídu, až keď nevládzu dýchať a vykašliavajú krv," hovorí lekár Národného ústavu tuberkulózy vo Vyšných Hágoch Ivan Solovič. Po začatí liečby a čiastočnej úľave zase z nemocníc utekajú. Popri asociáloch a bezdomovcov tvoria zásadnú časť nedisciplinovaných pacientov obyvatelia rómskych osád. Úteky z nemocnice sú práve ich doménou. V takých prípadoch asistuje polícia, štát jednoducho nariadi povinnú liečbu.
Masky na tvári netreba
V Prešovskom kraji sú najkritickejšie okresy Sabinov a Stropkov. V niektorých okresoch sú problémom konkrétne obce. "Kým napríklad v okrese Stará Ľubovňa je výskyt rozložený rovnomernejšie, v okrese Kežmarok sú neuralgické body obce Výborná, Rakúsy a Ihľany," spresňuje Solovič. Nasadené ochranné masky na tvári pri ceste autobusom týmito dedinami nepokladá za potrebné. Rizikové sú nielen slovenské osady, ale aj turistické destinácie ako Thajsko či Bali, kde TBC niekoľkonásobne prevyšuje slovenský priemer.
Tri týždne a dosť
Ak kašeľ trvá dlhšie ako tri týždne, je nevyhnutné vyšetrenie odborníkom. TBC je dnes liečiteľná choroba, kúra trvá 6 týždňov. Solovič radí dodržiavať životosprávu, hygienu a vetrať. "Jednoducho normálne žiť. Nakaziť sa ale môžu i nerizikové skupiny. Napríklad podnikatelia, ktorí na nič nemajú čas a podceňujú príznaky choroby. Kľúčové je prísť na vyšetrenie, ak kašeľ u človeka trvá dlhšie ako tri týždne. Odborník zistí, čo je vo veci," dodal Solovič.
Príbeh lásky 323
Život vytvára rôzne neuveriteľné príbehy. Sestrička Alena Čopiaková v ústave vo Vyšných Hágoch tuberkulózy pracuje celý život. Narodila sa tu aj vyrástla. Na začiatku jej životného príbehu stála obávaná tubera. "Mamka tu pracovala ako sestrička a otec prišiel ako pacient TBC. Stretli sa dva roky po vojne," hovorí Čopiaková. Vznikla veľká láska. Všetko sa udialo na izbe 323 v pavilóne D. Tá existuje dodnes. Alenin otec má dnes 86 rokov a s polovičkou pľúc sa teší zo života. "V tom čase neboli dostupné lieky. Otcovi skúšali do pľúc dávať takzvané kovové plomby, ktorými chceli oddeliť zdravú a chorú časť pľúc. Telá pacientov plomby nechceli prijímať. Otec prežil ako jeden zo skupiny 36 ľudí," spomína Čopiaková. Príbeh lásky v tieni zákernej choroby mal šťastný koniec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš