Faktúra vo výške 3 300 eur. To je účet za posledné dva mesiace za vodu, ktorá tečie z voľne prístupného stojana pri bytovkách v Baníckej štvrti v Krompachoch. Voda tu vyteká takmer nonstop a užívajú ju ľudia z okolia. Neplatia za ňu ani cent. Vysoká faktúra je na pleciach bytového podniku. Ten ju odmieta uhradiť. Vodárenská spoločnosť hrozí, že vodu odstaví.
KROMPACHY. Platenie ako horúci zemiak si pohadzuje mesto i Bytové hospodárstvo mesta Krompachy (BHMK). "Táto vec sa musí riešiť. Osemnásť bytových jednotiek, ktoré sa tam nachádzajú, odoberá za posledné dva mesiace vodu za viac ako tritisíc eur. Je to neúnosné. Kto to bude platiť?" upozornil na problém poslanec Miloslav Masaryk (nez.).
Mesto odmieta ďalej platiť
Stojan, z ktorého tečie pitná voda, zriadili v mestskej lokalite v novembri 2002. Vtedy tam stálo ešte päť pôvodných bytoviek. Bývali v nich poväčšine neplatiči. Stojan zriadil bývalý štátny podnik Východoslovenské vodárne. Náklady na zriadenie vo výške takmer 3 652 eur hradilo mesto, rovnako aj náklady spojené s dodávkou vody. Poslednú faktúru z novembra 2009 mesto vrátilo Bytovému hospodárstvu mesta s odôvodnením, že na to nemá v rozpočte peniaze. Spoločnosť, ktorá má v správe mestské byty, však odmieta za vodu platiť.
Vodu nechávajú voľne tiecť
Pre porovnanie - vlaňajšia spotreba na tomto vodovodnom stojane bola 1 730 metrov kubických vody, vyjadrené v peniazoch 1 917 eur. Spotreba len za posledné dva mesiace neuveriteľne stúpla na 3 000 kubíkov za 3 300 eur.
"Stojan je na verejnom priestranstve, je voľne dostupný. Prítok vody je neobmedzený a nekontrolovateľný. Dokonca, keď pred časom boli silnejšie mrazy, miestni ľudia si okolo stojana prikúrili a poškodili aj gumové obloženie. Ľudia tam pravidelne chodia na vodu a kohútik vedome nezatvárajú. Nechajú ho tiecť. Je to niečo neskutočné," opísal situáciu riaditeľ BHMK Miroslav Polnišer.
Za vodu neplatia
Miroslav Dirda žije v Baníckej štvrti už viac ako 10 rokov. Vodu v byte tak ako aj jeho susedia nemá. Stojan pred bytovkou je jediným zdrojom pitnej vody. "Chodievam na vodu každý deň, niekedy viackrát. Ak by sme tu vodu nemali, neviem, čo by sme robili. Kupujeme aj vodu vo fľaši, umývať sa však nemôžeme. Voda pred bytom nám slúži aj na umývanie, aj na pranie. V zime niekedy zamrzla, teraz, keď už je teplo, je to dobré," zdôraznil.
Na otázku, či za užívanie vody platí, iba záporne pokrútil hlavou. "Neplatí nikto," stroho skonštatoval.
Riešenie do konca apríla?
"Pán riaditeľ, byťák spravuje tieto bytovky, ktoré tam ešte stoja, tak zabezpečte, aby ľudia za vodu platili. Mesto na to v rozpočte peniaze nemá a ja nemôžem ísť nad tieto kompetencie," reagovala primátorka mesta Iveta Rušinová (nez.).
"Ako majú platiť, keď tam nie je žiaden vodomer? Zariadenie je voľne uložené," kontroval poslanec Masaryk.
"Existujú predsa paušálne platby za vodu. Navyše byťák má pracovníkov na údržbe, tak nech chodia kohútik kontrolovať, či tečie, alebo nie. Pokiaľ viem, za posledné mesiace sa tam nerobila nijaká údržba," zdôraznila primátorka.
M. Polnišer s tým však nesúhlasil. "Údržbárov som tam poslal, aby urobili odpočet, ale nedalo sa. Navyše okolie stojana je zanesené smetím. Nie je to vábny pohľad," uviedol.
Poslanec M. Masaryk tvrdí, že problém, ktorý je hriechom minulosti, je potrebné vyriešiť. Termín navrhol do konca apríla. Za jeho návrh boli všetci poslanci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš