Možnosť bezplatného otestovania pitnej vody využili ľudia z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Pred obedom si doslova podávali kľučky na prevádzke. Podľa posledných údajov až 85 percent vodných zdrojov z vlastných studní nevyhovuje hygienickým normám!
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. "Začínali sme od siedmej hodiny. Jedna pani z Levoče prišla dokonca už o pol siedmej, tak sme ju vybavili skôr," uviedla Mária Farkašová, ktorá vzorky vody preberala.
Desať vzoriek od susedov
Otestovať vodu zo studne si prišli ľudia z blízkeho i vzdialenejšieho okolia Spišskej Novej Vsi až do 14. hodiny popoludní. "Máme vzorky z Levoče, Kuriman, Iliašoviec, Smižian, Spišských Vlách, Harichoviec, Poráčskej doliny, Tepličky, ale aj z mesta," vyratúvala M. Farkašová.
Peter Zimmerman prišiel s vodou z viac ako tridsať kilometrov vzdialenej Kluknavy. Okrem vody z vlastnej studne doniesol v ruksaku ďalších deväť vzoriek od susedov. "Vodu vo fľaši som označila číslom. To isté je napísané aj na papieriku s telefónnym číslom do Popradu, kde si ľudia zavolajú a zistia výsledok," vysvetlila M. Farkašová.
Bartolomej: Chcem vedieť, čo pijem
V porovnaní s vlaňajškom bol záujem ľudí o testovanie vody tohto roku oveľa vyšší. "Doniesol som vodu zo svojej záhradky. Už v minulosti som si ju dal otestovať a zistilo sa, že je tvrdá. Teraz by som rád vedel, ako je to s dusičnanmi. Myslím si, že je dobré vedieť, čo pijeme. Navyše, nemusím ísť kvôli tomu do Popradu," vysvetlil Bartolomej Kamenec z Brezovej ulice zo Spišskej Novej Vsi, ktorý včera odovzdal svoju vzorku vody.
"Akreditované laboratórium Podtatranskej vodárenskej a prevádzkovej spoločnosti vykoná analýzu prinesených vzoriek vody na dusičnany. Ponuka je určená hlavne pre tých zákazníkov, ktorí nemajú možnosť napojiť sa na verejný vodovod," uviedla Božena Dická z vodárenskej spoločnosti.
Väčšina studní má škodlivú vodu
Akcia sa uskutočnila v rámci Svetového dňa vody. Pri tejto príležitosti aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi poskytoval odborné poradenstvo a konzultácie.
Podľa RÚVZ 80-85 percent studní nevyhovuje hygienickým požiadavkám a voda z nich predstavuje trvalé riziko ohrozenia zdravia. Najčastejšie sa v nej vyskytujú nadlimitné hodnoty indikátorov fekálneho znečistenia, dusičnanov, dusitanov, amónnych iónov a železa. Kvalitu vody negatívne ovplyvňuje zlý technický stav studní, nedostatočná hĺbka a nevyhovujúca likvidácia splaškových vôd v okolí. Vysoké riziko ohrozenia infekčnými ochoreniami je najmä v čase povodní, záplav a porúch kanalizácie.
Vodovody na Spiši
Podľa Jany Murkovej z RÚVZ bolo v roku 2009 v okrese Spišská Nová Ves z celkového počtu 36 obcí napojených na verejný vodovod 31. Z celkového počtu obyvateľov 96 788 je pitnou vodou z verejných vodovodov zásobovaných 83 613 obyvateľov, čo predstavuje 86,4 percenta. V okrese je päť obcí, ktoré nemajú verejný vodovod, ide o Betlanovce, Bystrany, Vítkovce, Kaľavu a Kolinovce.
Z 20 obcí v Gelnickom okrese má možnosť napojenia na verejný vodovod 14 obcí. Počet zásobovaných obyvateľov pitnou vodou z verejných vodovodov v uvedených obciach bol 21 214, čo predstavuje 67,9 % z celkového počtu obyvateľov okresu. V okrese ostáva 6 obcí, ktoré nemajú verejný vodovod - Helcmanovce, Henclová, Hrišovce, Richnava, Úhorná a Závadka.
V oboch okresoch bolo v roku 2009 z verejných vodovodov zásobovaných 104 827 obyvateľov, čo je 81,9 % z celkového počtu obyvateľov v oboch okresoch.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš