Musela tak prepustiť 15 ľudí. Kým ich pracovné miesta ministerstvo dotuje peniazmi, spišská firma musí za pracovníkov platiť odvody, dane a mzdy bez akékoľvek pardónu.
SPIŠSKÁ BELÁ/REGIÓN. Konateľ drevárskej spoločnosti Drepal zo Spišskej Belej Peter Tomas hovorí, že za prebraté zákazky by sa nikdy na žiadnu firmu nenahneval. "Ak by šlo o takú istú firmu ako my, ktorá má rovnaké podmienky a zamestnancov, musí platiť rovnaké platby. Takto je to ale nespravodlivé," povedal Tomas.
Revúcky sociálny podnik, ktorý začal vyrábať palety, za svojich zamestnancov vďaka nápadu ministerstva sociálnych vecí Viery Tomanovej na pracovníkov naopak po určitý čas získava dotácie. Bežný podnik platí odvody a dane.
Horekujú aj živnostníci
"Takéto sociálne podniky by nemali vstupovať do komerčnej sféry. Je tu dosť neziskových aktivít ako napríklad v zdravotníctve alebo ekológii, kde by mohli fungovať," myslí si Tomas. Ako príklad uvádza lesy v okolí Spišskej Belej. "Tu by napríklad Rómovia mohli zbierať drevo, roboty je dosť," povedal.
Sociálne podniky sa nepáčia ani drobným živnostníkom. Poskytovateľ hostelového ubytovania Viliam Petrík z Vysokých Tatier hovorí: "Myšlienka možno nie je zlá, realizácia, ako je to u nás zvykom, ale doslova katastrofa."
"Vytvoriť a zničiť nie je riešenie"
Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu hovorí, že je potrebné vytvoriť systém, aby dlhodobo nezamestnaní nedostávali peniaze bez vykonania žiadnej aktivity či práce.
"Toto, čo ale vzniklo pod názvom sociálne podniky, deformuje podnikateľské prostredie a rovnako aj ľudské správanie. Nehovoriac o klientelizme," myslí si Dostál. Je preto presvedčený, že sociálne podniky nemôžu vstupovať do oblastí, ktoré živia komerčné subjekty. "Riešením predsa nemôže byť vytvoriť X pracovných miest a jedným ťahom ich X niekde inde zničiť," povedal Dostál.
Okres dostal 98 miliónov
Zaujímalo nás, koľko peňazí presne dostal Revúcky sociálny podnik. Po aký dlhý čas a v akej výške dostáva dotáciu na 1 pracovné miesto. Koľko ich vytvoril a koľko pracovníkov sa podieľa na výrobe paliet. Riaditeľ podniku Vojtech Paluš kvôli svojej prítomnosti mimo pracoviska v telefóne prisľúbil zaslať odpovede e-mailom. Odporučil nám informácie na webovej stránke podniku. Tá však uvádzala len všeobecné informácie o projekte sociálnych podnikov v okrese Revúca. Na ne štát vyčlenil nenávratný finančný príspevok 98,98 milióna korún (3,253 milióna eur). Za ne sa malo vytvoriť 350 pracovných miest. 50 v sociálnom podniku, zvyšok u iných zamestnávateľov.
Na otázku, či systém sociálnych podnikov nemôže deformovať hospodársku súťaž, Paluš odpovedal, že sociálny podnik v Revúcej pracuje v poriadku. Ku konkrétnemu nastaveniu jeho projektu povedal, že ten vypracoval ešte jeho predchodca.
POZNÁMKA
Akciovka, ktorá robí experimenty na ľuďoch
Minulé leto na dovolenke pri mori sa slovenská partia na pláži zarozprávala so skupinou Čechov. Po pohodovom pokeci sa Česi spýtali: "Skadiaľ ste, kde vlastne bývate? Keď sa mu od kolegu spod Tatier dostalo odpovede - "Sme zo Sociálneho štátu," - nastal všeobecný smiech. Slovenskú politiku predsa len stále sledujú aj naši západní bratia.
Pointa ostáva vtipná aj po zime. Trpkosť však prináša realita, vďaka ktorej vtip mohol vzniknúť. Áno, v našej krajine stále niekto vyhlasuje, že buduje sociálny štát. Je to dobré, že to zdôrazňuje a pripomína, lebo sociálny slnečný štát na slovenský spôsob sa čoraz viac odhaľuje a dáva na známosť ako vlastne vyzerá. Strana Smer v skutočnosti samozrejme nie je žiadna sociálna demokracia. Popri eseročke s názvom Slovenská národná strana a obstarnutom obchodnom holdingu HZDS môžeme Ficovu družinu najlepšie nazvať akciovou spoločnosťou.
Smer je akciovkou, ktorá nemá problém robiť experimenty na ľuďoch. Tentoraz s názvom sociálne podniky. Dáva im peniaze všetkých, aby mohli dotovať pracovné miesta a vyrábať to, čo bežné firmy. Tie, ktoré ak chcú niekoho zamestnať, musia platiť drakonické odvody. A po objavení sociálneho podniku možno ihneď prepúšťať otcov a živiteľov rodín. Lebo výhodu z peňazí od Tomanovej nedokážu prekonať. Po tejto skvelej "sociálnej" skúsenosti nám možno pribudnú i sociálne obchody, školy, zjazdovky, nebodaj i kiná či divadlá. To len bude potom radosť žiť v "sociálnom štáte."
Tomáš Tišťan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš