ĽUBOTÍN. Projekt pokračovania terénnej sociálnej práce bol z veľkej väčšiny dotovaný z Európskeho sociálneho fondu, a to sumou takmer 45,5 tisíca eur. Obec prispela piatimi percentami.
Mali by sa naučiť žiť samostatne
Podľa sociálnej pracovníčky Viery Ženčuchovej má projekt za cieľ obnovovať, rozvíjať či zachovávať schopnosti u sociálne ohrozených. "Ide o jednotlivcov a skupiny, ktoré by sa mali naučiť viesť samostatný život. Prostredníctvom terénnej sociálnej práce sa ich snažíme integrovať do spoločnosti," priblížila. Odkázaným ľuďom je v tejto súvislosti napríklad potrebné poskytovať sociálne poradenstvo či podnecovať ich, aby si obnovili pracovné návyky. Podstatná je tiež individuálna práca s dotknutými v ich prirodzenom prostredí. Takisto sa dbá na zvýšenie osobnej hygieny a zmysluplné využitie voľného času.
Spolupracujú s viacerými
Cieľovou skupinou v rámci projektu však nie sú iba obyvatelia rómskych komunít. "Sú to aj starí a osamelí ľudia, odkázaní na pomoc, bezdomovci, ľudia so zdravotným postihnutím a ťažkým zdravotným postihnutím či ďalší ľudia v nepriaznivej sociálnej situácii," povedala V. Ženčuchová.
Všetky aktivity prebiehajú v spolupráci so školou v Ľubotíne, miestnym farským úradom, detskou i obvodným lekárom či políciou. "Spolupracujeme tiež s úradom práce a sociálnou kuratelou v Starej Ľubovni či inými inštitúciami na území okresu. Tiež sme sa zapojili do rôznych spoločenských a športových aktivít," poznamenala terénna sociálna pracovníčka.
Autor: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš