STARÁ ĽUBOVŇA. Sviatok pedagógov je spätý s dňom narodenia „učiteľa národov" Jana Amosa Komenského.
Kto bol J. A. Komenský
Na Morave sa 28. marca 1592 narodil Jan Amos Komenský. Bol to český pedagóg, jazykovedec, prírodovedec, humanista, politik a filozof. Mal slovenských predkov. Jeho priezvisko je pravdepodobne odvodené od obce Komňa v okrese Uherské Hradište. Vyštudoval teológiu a bol vysvätený za kňaza Jednoty bratskej. Táto cirkev patrila k protestantským cirkvám v Čechách a hlásila sa k husitským tradíciám.
Po porážke českých stavov v bitke na Bielej hore sa Komenský musel skrývať pred cisárskymi vojskami. V tom čase mu na mor zomrela manželka i dve deti. Východisko z trpkej situácie hľadal v práci. Vtedy začal pracovať na svojej knihe Labyrint světa a ráj srdce. V roku 1628 opustil Moravu a pustil sa putovať po Európe. Finančne ho v tom podporovali bohatí mecenáši, ktorí si vážili jeho prácu. Ústrednou filozofickou ideou J. A. Komenského je myšlienka jednej harmónie ovládajúcej celý kozmos. Komenského filozofické otázky sa sústreďujú na súvislosť zmyslu všetkého bytia.
Zavádzal nové školské metódy
Komenský sa ako pedagóg zaradil medzi významné osobnosti v dejinách. Bol jedným z prvých bojovníkov za poskytnutie vzdelávania ľuďom bez rozdielu rasy a sociálneho postavenia. Zavádzal úplne nové spôsoby v školskej dochádzke. Hlásal, že školská dochádzka musí byť povinná pre každé dieťa, či je bystré alebo hlúpe, bohaté alebo chudobné. Žiadal psychologickejší prístup k vyučovaniu i k žiakovi. Bol hlboko presvedčený o tom, že dobrá škola robí človeka lepším.
Tvrdil, že po ukončení vzdelania by mal človek cestovať. Zdôrazňoval, že vzdelávanie sa nikdy nekončí, že je neustále.
Preslávil sa dielom Didactica magna (Veľká didaktika), ktoré je spisom o vyučovacích metódach. Do histórie sa nezmazateľne vpísali jeho výroky ako „opakovanie je matkou múdrosti" a „škola hrou".
Koniec svojho života strávil v holandskom Amsterdame. Komenský zomrel po dlhodobých zdravotných problémoch v spoločnosti svojej ženy Jany, syna Daniela, priateľa a lekára Mikuláša Tulpu, 15. novembra 1670. V jeho ideách pokračujú pedagógovia aj dnes. Na jeho počesť bol 28. marec vyhlásený za Deň učiteľov.
Pedagóg - dôležitá úloha a poslanie
Mladí ľudia si uvedomia prácu učiteľov až vtedy, keď dospejú. Zistia, že aj keď boli chvíle, keď na nich boli učitelia prísni, bolo to len preto, aby sa naučili niečo nové, naučili sa spoznávať iné vedy, pochopiť matematické príklady. Začalo sa to už v materskej škôlke, keď im učiteľky nahrádzali mamy. Vystriedali ich iní, ktorí ich trpezlivo učili čítať, písať a otvorili im cestu k poznávaniu.
Nadpis šedého boxu
Anketa
Čo pre vás znamená Deň učiteľov?V nedeľu mali pedagógovia svoj sviatok. Zaujímalo nás, ako ho, ale vlastne aj svoju prácu, vnímajú oni sami.Zdenka Myšáková,učiteľka ZŠ- Pre učiteľa je veľkým zadosťučinením stretnutie po rokoch so svojím žiakom, ktorý sa pozdraví, prihovorí. Tento deň sa snažím prežiť čo najpríjemnejšie ako v žiackom, tak aj v učiteľskom kolektíve.Jozef Derevjanik,učiteľ OU- Nijako zvláštne nepociťujem 28. marec. Učitelia sú nedocenení z každej strany. Aj napriek tomu robíme všetko pre to, aby sme žiakov do života pripravili čo najlepšie.
Danka Sčerbáková,učiteľka ZŠ- 28. marec pre mňa znamená narodenie J. A. Komenského. Tento deň si pripomenieme pri posedení s kolegami. Vnímam ho preto ako "náš" milý deň.Ľubica Zbušková,študentka VŠ- Tento deň je výnimočný aj pre študentov. Naši pedagógovia majú sviatok a my máme zasa finty, ako si ich omotať okolo prsta a učenie aspoň v tento deň odložiť.Katarína Hricová,pedagogička-logopedička- Vnímam tento deň ako milú udalosť. Mnohí žiaci aj rodičia si spomenú, že je Deň učiteľov. Je naším poslaním pomáhať deťom a robíme to najlepšie, ako vieme a s radosťou. Na druhej strane sme však paradoxne mnohokrát nedocenení či kritizovaní.
Petronela Petríková
Autor: Petra Gotzmannová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš