Tí sa preto rozhodli najlepším venovať dodatočné ceny mimo pôvodných pravidiel súťaže. Zápolenie okrem zábavy a vzrušenia zároveň prehlbuje vedomosti o dvoch najslávnejších národných parkoch v strednej Európe.
VYSOKÉ TATRY. "Záujem o súťaž 2000 prihlásených značne prevýšil predpoklady. Preto sme sa rozhodli venovať aj dodatočné ceny, nezahrnuté v pravidlách," hovorí Paweł Szczepanek z poľského Tatranského národného parku (TPN) po skončení prvej etapy súťaže. TPN sa tak pre najlepšie umiestnených v prvej etape rozhodol venovať dodatočné ceny, nezahrnuté v pravidlách súťaže. Pôjde najmä o knihy.
Stále sa dá zapojiť
Súťaž odštartovala 1. marca. Do ďalších dvoch mesiacov trvajúcich etáp sa môžu noví záujemcovia prihlásiť aj teraz. Teoreticky môžu vyhrať aj celú súťaž, ktorá skončí 31 mája. Vzhľadom na náskok kolegov, ktorí začali od samého začiatku, sú pre náskok v bodoch len teoretické. Rovnosť príležitostí však majú na výhru v zostávajúcich etapách, za ktoré sa tiež udeľujú ceny.
Žiadna prechádzka ružovým sadom
"Odpovede sú väčšinou správne, aj keď otázky nie sú vôbec, ale vôbec ľahké a vyhľadávanie odpovedí si častokrát vyžaduje trpezlivosť. Žiadny zo súťažiacich nedokázal správne odpovedať na všetky otázky," hovorí o výsledkoch 1. etapy, ktorá skončila 31. marca, Szczepanek.
Do polnoci
Vedomostná súťaž z reálií a histórie oboch tatranských národných parkov je nastavená tak, aby popri výchove prinášala aj vzrušenie a zábavu z boja. "Každý deň sa na internete objaví otázka, na ktorú treba odpovedať do polnoci. Polnoc treba stihnúť, lebo potom otázka navždy zmizne a už sa na ňu nebude dať odpovedať," vysvetľuje zástupca riaditeľa TPN Stanisław Czubernat. Podľa neho mnohí najmä pri náročných otázkach si radšej skoro pristanú, aby mali viac času na zistenie správnych odpovedí. Súťaž poskytuje štyri možnosti, z ktorých je spravidla jedna správna. Celú súťaž vyhrá ten, kto dosiahne najvyšší počet bodov.
Najlepší boli z pobrežia
Zaujímavým zistením poľských kolegov z podobných súťaží z minulosti bolo, že triumfovali súťažiaci z poľského pobrežia Baltického mora. "Preto občas žartujem, že láska a záujem o Tatry stúpa geometrickým radom so vzdialenosťou od Tatier," povedal Czubernat. Súťaže sa môže zúčastniť každý občan EÚ a sveta, aj keď texty sú len v poľskom a slovenskom jazyku. "Ak nám nabudúce Európska únia dá na súťaž viac peňazí, otázky možno dáme aj v maďarskom či nemeckom jazyku. Lebo aj v týchto krajinách je dosť milovníkov našich hôr," dodal Czubernat.
Slováci vymysleli polovicu
Za slovenskú stranu súťaž pripravili Štátne lesy Tatranského národného parku. "My sme dodali zhruba polovicu otázok. Ťažko povedať, či ľahších alebo ťažších ako poľskí kolegovia, myslím, že náročnosť je rovnomerne rozložená," povedal námestník riaditeľa Štátnych lesov Marián Šturcel.
POZNÁMKA
Keď sa po návšteve susedov chce plakať
Keď nedávno poľský Tatranský národný park (TPN) v Zakopanom predstavoval medzinárodnú súťaž Tatry bez hraníc, poľská novinárka sa opýtala, či dovolí umelo zasnežovať tamojší Kasprov vrch. Riaditeľ TPN nepovedal rovno nie, ale výpočtom rizík a všetkého, čo treba preskúmať, aby sa dalo prijať správne rozhodnutie, zabil viac ako 15 minút.
Pre Tatranca z druhej strany to bola neskutočná zázračná štvrťhodinka, akú doma už dlho nezažil. Na návšteve u susedov zhliadol skutočný národný park. Taký, ktorý nie je už len na papieri ako marketingový nástroj hotelierov a stará sa, o čo má. Taký, ktorý zhýčkaným maznáčikom na jednom z najcennejších jazier v Európe nedovolí šmahom sekundy hrať podivné konské pólo.
Taký, ktorého ministerstvo nenavrhuje z jeho najcennejších A zón vyškrtnúť svoje najvzácnejšie skvosty. Návrhy z "áčka" vyradiť napríklad Bielovodskú dolinu alebo umožniť zastavať cenné močariská v okolí Tatranskej Lomnice, ktoré asi len tak náhodou niekto predtým zaradil medzi biotopy európskeho významu, by v normálnej krajine vyvolali škandál. V nástenkovom kráľovstve hojnosti emisných škandálov je však všetko inak. Šialený návrh zonácie popri všetkých kauzách akosi prirodzene zaniká.
Novinárom sa niekedy vyčíta povrchnosť. Ani tieto slová nie sú výsledkom desaťhodinových analýz a komparatívneho skúmania. To, že v Poľsku národný park chráni prírodu inak, verejne už dlho hovoria mnohí slovenskí ekológovia, ktorí vo fachu dennodenne pracujú.
Ani Poľsko nie je zďaleka krajina snov, kde všetko funguje a nebodaj si ju treba idealizovať. Avšak ak niečo robia lepšie, treba sa pýtať, v čom je u nás chyba. Aj v Poľsku majú medzi politikmi a podnikateľmi za hrsť špekulantov, ktorí sú necitliví k prírode a vidia aj v ich štítoch rýchly zisk. Majú však aj ľudí a systém, ktorý proti nim vie to najcennejšie z prírody chrániť. U nás naopak národný park pred očami mizne a človeku sa chce niekedy už len plakať. Budeme sa onedlho na národný park môcť chodiť pozerať už len do Poľska?
Tomáš Tišťan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš