Štúdium a partnera si vyberáme na celý život. Urobiť správnu voľbu je preto dôležité pre každého z nás. Takýto krok prednedávnom urobilo viac ako 150 končiacich žiakov zo základných škôl, ktorí si prišli pozrieť svoje nové pôsobenie na Gymnáziu Terézie Vansovej v Starej Ľubovni. Škola pripravila Deň otvorených dverí. Ten sa niesol netradične v duchu meteorológie.
STARÁ ĽUBOVŇA. Gymnázium to prednedávnom rozbalilo ako sa patrí. Svoje brány pootvorilo pre školákov zo Starej Ľubovne i okolia.
„Nebolo to len nakukovanie do tried. Pekne zorganizované, premyslené a poučné prezentácie študentov sa mi veľmi páčili. Študoval som na tomto gymnáziu, za posledný rok urobilo veľké pokroky. Ako v materiálnom, tak aj v priestorovom vybavení", povedal nám Juraj Macura, učiteľ zo základnej školy Komenského. Meteorologický deň zvládli v škole tak po organizačnej stránke, ako aj s chuťou do práce. Na jednotlivých fyzikálnych, chemických či prírodovedných stanovištiach gymnazisti predvádzali žiakom najzaujímavejšie javy a pokusy. „Prekvapilo ma dodržiavanie správnej životosprávy žiakov a ich znalosť v poskytovaní prvej pomoci," prezradila svoje dojmy profesorka Ľudmila Jenčová. Spolu so študentmi predvádzali netradičný program v rámci biológie. „Najviac sa mi páčilo v laboratóriu biológie, ale aj výzdoba školy," povedala M. Kaminská zo školy vo Veľkom Lipníku.
Biologické laboratórium zaujalo aj M. Mišenka a N. Nemergutovú, žiakov zo školy Za vodou v Starej Ľubovni. „Nie v každej škole dokážu odmerať tlak a EKG. Je to veľmi zaujímavé," poznamenali. S kyslými dažďami, či kolobehom vody v prírode a prácou na interaktívnej tabuli sa popasovali žiaci z Malého Lipníka a Podolínca. Títo mladí nadšenci dychtili za poznatkami z geografie. „Boli sme nadšené záujmom, tvorivosťou a súťaživosťou deviatakov. Radi by sme niektorých z nich v septembri privítali," prezradili profesorky I. Hurtošová a A. Farkašová. Interaktívne tabule sa pozdávali aj V. Kafkovej z Podolínca.
Prírodné javy, pokusy s atmosferickým tlakom a obrovské oblaky vznášajúce sa na chodbách boli dielom profesorky Ľ. Semanovej. Inak povedané, mozog meteorologického dňa nám akciu aj ozrejmil. „Prezentácie k jednotlivým témam pripravili a zrealizovali netradičným, no zároveň populárnym spôsobom študenti našej školy. Bola som milo prekvapená ich kreativitou, zanietenosťou i zodpovedným prístupom." Pedagóg Dušan Sroka pochválil žiakov z Levočskej ulice. „Ani som netušil, koľko mladých nadšencov pre fyziku tam máme." Zároveň predviedol ukážky modernej meracej techniky a priblížil možnosť spracovať získané údaje pomocou výpočtovej techniky. Techniku v podobe novej meteorologickej stanice rozšírili v škole pracovníci z Meteorologického observatória v Starej Lesnej. Riaditeľ gymnázia Anton Karniš povedal, že podobné podujatia plánujú aj do budúcnosti.
Ako nám prezradil zástupca na škole Peter Petrík, gymnázium so 60-ročnou minulosťou momentálne navštevuje takmer 450 žiakov. Z toho je asi 60 percent dievčat, menej je teda chlapcov. Ďalšie informácie škola ponúka aj prostredníctvom svojej internetovej stránky.
Autor: Petronela Petríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš