Od konca mája sa už aj v Ľubovni budeme môcť pochváliť unikátnym múzeom, v ktorom bude život mešťanov z konca 19. storočia sprítomňovaný 17-timi figurínami pripomínajúcimi skutočných ľudí. Nebude to síce svetoznáme múzeum voskových figurín Madam Tussaud, ale bude jediné svojho druhu na Slovensku. Vynovená expozícia života mešťanov v sebe nebude ukrývať konkrétne osobnosti s ich autentickou podobou, čo ale rozhodne prinesie, bude ojedinelý zážitok z pocitu prenesenia sa v čase. Každá z figurín bude mať na sebe odev navrhnutý podľa dobových fotografií, za vytvorením ktorých stojí kolektív učiteľov a žiakov zo Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku.
Predstavte si obdobie konca 19. storočia, meštiansky dom, v ktorom sa schádza rodina pri nedeľnom obede. Všetci pohrúžení do rodinných debát, prípravy jedálenskej tabule, deti naťahujúce sa o prvenstvo v kolísaní sa na drevenom koníkovi... Vzduchom sa vznášajú len tóny harmónia, na ktorom hrá domáci pán.
Oddych, ale aj práca bola vždy činnosťou blízkou ľuďom (azda až na zopár výnimiek a situáciu dnes), aj mešťan potreboval priestor na realizovanie sa. Pri zapálenej petrolejovej lampe a s kalamárom pred sebou pán domu určite čas od času zaznamenával svoje úspory a čokoľvek, čomu bolo potrebné vtlačiť známku večnosti. Ani domácej panej rozhodne nebola cudzia práca za šijacím strojom. Iná miestnosť, iná nálada... V kuchyni prebieha príprava jedál v plnom prúde, v spálni sa ľudia chystajú uložiť do postele. Posledné úpravy, večerná toaleta a noc môže zaujať majestát nad meštianskym domom.
Naznačený obraz života mešťanov bude výsledkom aktivít, ktoré v súčasnosti prebiehajú v Dome ľubovnianskeho mešťana. Ide o postupnú realizáciu činností, ktoré sú súčasťou projektu pod názvom „Spišsko-sadecká obchodná cesta", ktorú agentúra Marmon pod záštitou mesta rozbehla koncom roku 2009. Projekt je realizovaný cez Program cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007-2013, Podpora miestnych iniciatív (Mikroprojekty). Hlavnou myšlienkou celého projektu bolo v spolupráci s múzeom v Nowom Saczi zmapovať obchodné styky na pohraničí v minulosti. Predovšetkým išlo o upriamenie pozornosti na priebeh, vplyv a dopad poľského zálohu, počas ktorého bola aj Ľubovňa jedným z významných centier obchodu na Spiši. Prekvitala remeselná výroba a obchod. Obchodný styk medzi obyvateľmi horného Spiša a Malopoľska je neprehliadnuteľný. Aj o tom sa návštevník Domu mešťana dozvie viac, keď zavíta do jeho priestorov na námestí č. 21 v Starej Ľubovni. Súčasťou projektu je aj vydanie publikácie, ktorá sa problematike venuje v odbornejšom duchu. Jej neoddeliteľnou súčasťou bude aj nová expozícia remesiel a cechov umiestnená v priestoroch povaly, ktorá návštevníkovi a hlavne detskému divákovi ponúkne obraz toho, aké erby mali jednotlivé cechy a ako prebiehala práca pri tom ktorom remesle. K Ľubovnianskej zlatke pribudne už aj Medený poltorák, v Stredovekom tábore bude zriadená kováčska dielňa a pribudne ďalší stroj na obliehanie tzv. „Balista". Z obrannej veže bude zvoniť novoodliaty zvon a koncom augusta projekt zakončíme dvojdňovým remeselným jarmokom v areáli tábora. O tom ale viac až v ďalšom čísle.
Autor: Magdaléna Bačová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš