BRATISLAVA. Rušeň vychádza vo štvrtok na poludnie z depa v Spišskej Novej Vsi na koľaj, na ktorej stojí osobný vlak s cestujúcimi. Pred vlakom nezabrzdí, ale vrazí do zadného, našťastie prázdneho vozňa. Traja mŕtvi, jeden muž bojuje o život, pätnástich cestujúcich náraz zranil. A mlčanie.
Štátna akciovka Železničná spoločnosť Cargo Slovakia ani päť dní po železničnom nešťastí nevysvetľuje, čo sa na koľajniciach stalo.
Hovorkyňa Carga Margaréta Grecová včera najskôr sľúbila odpovede, nakoniec podnik nič nepovedal. Železničiarov nahrádzajú policajti. Bez nich by verejnosť ani netušila, že na rušni v skutočnosti testovali brzdy. Prečo cez deň, na stanici plnej ľudí a na koľaji s vlakom, a mali povolenie? Cargo nevysvetľuje.
Najskôr áno, potom nie
Na čo Cargo neodpovedá
Skúšali sa pred zrážkou na rušni brzdy, ako tvrdí polícia?
Mali ste povolenie skúšať brzdy v stanici?
Prečo ste neuprednostnili testy mimo stanice, mimo ľudí?
Prečo na to nevyužívate nočné hodiny?
„V priebehu dnešného popoludnia to bude určite, do takých dvoch hodín maximálne,“ prisľúbila včera popoludní odpovede hovorkyňa Carga Margaréta Grecová. O necelé dve hodiny však poslala mail, že nemôže odpovedať na otázky „v zmysle nášho predchádzajúceho telefonického rozhovoru“.
Vážnosť prípadu ukazuje aj jej vysvetlenie – kompetenciu hovoriť za podnik na seba prevzal generálny riaditeľ Carga Slovakia Matej Augustín. Otázky sa k nemu nedostali, podľa hovorkyne bol na pohrebe.
„Mlčanie je málokedy dobré,“ hovorí Marko Minka, odborník na krízovú komunikáciu. Samozrejmosťou je podľa neho vyhlásenie, v ktorom spoločnosť informuje verejnosť aj o tom, aké konkrétne kroky podniká na to, aby sa podobné nešťastie nestalo. Minka dodáva, že firma nemá dôvod zamlčiavať informácie týkajúce sa testovania bŕzd.
Otvorenejšia, ako štátna firma je v tomto prípade polícia. Trestné stíhanie začala pre zločin všeobecného ohrozenia, ku ktorému malo dôjsť „počas testu elektrodynamických bŕzd“.
Teoreticky, čiastočne
Túto možnosť vo štvrtok večer nejasne pripustil aj Augustín.
„Elektrodynamická brzda, ktorá teda je predmetom zatiaľ prvotných informácií, že by teoretickým spôsobom mohla byť, alebo nejakým čiastočným spôsobom participovať na celej tejto udalosti,“ povedal šéf Carga
v STV.
Ako, kedy a kde testy tohto typu bŕzd prebiehajú a koľko stoja, na to už spoločnosť neodpovedala.
Cargo je štátna akciová spoločnosť, vznikol rozdelením Železníc SR na tri subjekty. Cargu sa vôbec nedarí, vlani ho vláda zachraňovala nenávratnou dotáciou 166 miliónov eur.
Ako vláda plní sľub rozvíjať podniky v štátnom vlastníctve
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky je presvedčená, že aj štát môže byť dobrý hospodár a veď netreba chodiť ďaleko. V Európe máme množstvo veľmi kvalitných firiem v štátnom vlastníctve, ktoré sú dôkazom toho, že aj štát môže spravovať majetok.
Zdroj: Robert Fico, hodina otázok, NRSR, 19.10.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ak si štát vo svojom vlastníctve ponechá podniky, mal by zabezpečiť ich efektívne fungovanie.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Mnohé zo štátnych podnikov stagnujú alebo sa ich výkony zhoršujú, pričom do plusových čísel sa nedostali ani v predkrízovom období. Železnice SR, Cargo Slovakia, Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu či štátne nemocnice musela vláda zachraňovať dotáciami, resp. návratnou finančnou výpomocou. Proti „nezodpovednému a nehospodárnemu nakladaniu s financiami" protestovali v roku 2009 aj zamestnanci Lesov SR.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš