VYSOKÉ TATRY. Riziko vzniku požiarov vo Vysokých Tatrách ani po šiestich rokoch od vetrovej kalamity neklesá.
„Čím je viac preschnutého dreva, stromov a zvyškov po kalamite, tým je riziko vzniku požiaru väčšie,“ uviedol pre SITA riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Poprade Ondrej Šproch.
Nová stanica v Starom Smokovci
Už počas tohto leta by mali byť zásahy hasičov v oblasti Vysokých Tatier oveľa efektívnejšie, keďže v Starom Smokovci by mala fungovať nová hasičská stanica. „V prípade, že vznikne požiar, skrátime čas príjazdu k požiaru. Čím skôr sa požiar začne lokalizovať, tým je väčší predpoklad, že bude rýchlo zlikvidovaný,“ dodal Šproch.
Ešte pred letnou sezónou plánujú hasiči cvičenie, ktoré bude zamerané na hasenie požiaru vo Vysokých Tatrách, v lokalitách, ktoré nie sú dostupné bežnou hasičskou technikou.
Pomôcť môže aj novela zákona
Hasičom by mal už tohto roku pomôcť aj novelizovaný zákon o ochrane pred požiarmi, v ktorom sa sprísnili a zaviedli nové povinnosti pre vlastníkov a správcov lesa, ale i návštevníkov.
Medzi nové opatrenia patrí aj zákaz zakladania ohňa mimo ohnísk zabezpečených proti voľnému šíreniu ohňa, zabezpečenie hliadkovacej činnosti v teréne v čase zvýšeného požiarneho nebezpečenstva, vypracovanie osobitných protipožiarnych opatrení pre plochy postihnuté kalamitou, povinnosť vybaviť pracovné stroje hasiacimi prístrojmi či udržiavanie lesných ciest a vodných zdrojov určených na hasenie lesných požiarov.
Novelizácia zákona o ochrane pred požiarmi vychádza v mnohých prípadoch z praxe pri likvidácii viacerých lesných požiarov po vetrovej kalamite nielen vo Vysokých Tatrách, ale aj v iných lokalitách na Slovensku. „Sú to skúsenosti za tie roky, ktoré sme získali a ukázalo sa, že je to potrebné riešiť zákonom,“ dodal Šproch.
Podobne na základe praktických skúseností z terénu boli všetky Moduly leteckého hasenia vybavené GPS prístrojmi. V najbližšom období plánujú hasiči po dohode s vlastníkmi a správcami lesov „nahrávať“ do GPS prístrojov vybrané lokality, „aby sme mohli rýchlejšie a lepšie lokalizovať miesta vzniku požiaru,“ dodal Šproch. Nová technika bude obsahovať aj sieť lesných ciest a ich priechodnosť pre jednotlivú techniku. Popradskí hasiči sa v prvom rade zamerajú na lesy v Tatranskom národnom parku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš