Do cudzej armády odišiel pred troma rokmi, chcel si trošku privyrobiť. Jeho najbližší ho vtedy odhovárali, no nezabralo to. Za mladým, ani nie 24-ročným Robertom zo Starej Ľubovne teraz žiali blízka rodina aj kamaráti.
STARÁ ĽUBOVŇA. Mladý vojak zomrel počas prestrelky s afganskými povstalcami. Jeho telo je podľa našich informácií už vo Francúzsku, kam odleteli otec aj brat nebohého. Počas týždňa by mladého muža mali pochovať v Starej Ľubovni.
"Bol to strašný pocit, keď som sa to dozvedela. Vždy som sa bála, že sa mu môže niečo stať. Pritom to bol taký dobrý chlapec," povedala Marta, babka padlého vojaka. Ako dodala, Roba v rodine odhovárali, aby do légie nevstupoval, lebo to je nebezpečné. "Rozhodol sa však, že tam pôjde," dodala uplakaná žena z obce Sulín.
Podľa nej bol Robert pracovitý chlapec. U babky trávil takmer každé prázdniny. "Vždy mi pomáhal, narúbal drevo a podobne," zaspomínala si žena.
Padlý vojak o povolenie do légie nežiadal
Robert Hutník vstúpil do légie francúzskej armády v roku 2007. Podľa platných pravidiel na Slovensku však pred takýmto krokom mal požiadať o povolenie od prezidenta. "Tento vojak povolenie slúžiť v inej armáde nemal a ani oň nežiadal," povedal pre Korzár Marek Trubač, prezidentov hovorca.
Rodine nebohého vyjadril úprimnú sústrasť. "Je nám ľúto, že zahynul slovenský občan a mladý človek," dodal hovorca.
V cudzích armádach vraj máme veľa vojakov
Podľa našich zistení podobne slúžiacich Slovákov v iných armádach je množstvo, presné štatistiky však neexistujú. "Niektorí slúžia aj v omnoho exotickejších krajinách, pričom o tom nevedia ani ich najbližší," povedal nám náš zdroj z vojenskej oblasti.
Pritom slúžiť v inej armáde "načierno" je trestné. "Občan, ktorý bez povolenia koná službu v cudzom vojsku, sa potrestá odňatím slobody na dva až osem rokov," uvádza sa v zákone.
Trestnosť zaniká a je teda premlčaná po desiatich rokoch. "Vyzývame všetkých záujemcov, aby do iných armád vstupovali až po vyhovenej žiadosti od prezidenta. Vyhnú sa tak zbytočným problémom. Ak je v žiadostiach po právnej stránke všetko v poriadku, prezident vyhovie," povedal nám M. Trubač.
Fakty
Ako žiadať o službu v ozbrojených silách iného štátu? Žiadosť podáva občan prostredníctvom územnej vojenskej správy Ministerstvu obrany Slovenskej republiky. To po dohode s ministerstvom vnútra a ministerstvom zahraničných vecí predkladá žiadosť na rozhodnutie prezidentovi. Proti rozhodnutiu prezidenta nemožno podať odvolanie. Rozhodnutie nemôže preskúmať ani súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš