Môže odbremeniť súčasné zariadenia v meste. Nie všetky totiž vyhovujú hygienickým normám.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ak by mesto Spišská Nová Ves chcelo dodržať všetky platné vyhlášky, v škôlkach by pre deti chýbalo 250 miest. Pomôcť by mohlo otvorenie novej materskej školy, ktorú zriadi evanjelická cirkev. Mesto podľa slov Ľubice Šefčíkovej zo školského úradu a oddelenia školstva, mládeže a športu na novoveskom magistráte otvorenie novej škôlky víta.
Normy: menej detí, viac umývadiel
V tomto školskom roku 56 tried v rámci 15 škôlok navštevuje 1 097 detí. Školský zákon upravuje maximálne počty žiakov v triede na 22. V mestských škôlkach tak rozdelili väčšie triedy na menšie. Platí však aj hygienická norma, ktorá upravuje priestor pre jedno dieťa v triede na 4 štvorcové metre, teda o jeden štvorcový meter viac. K tomu ešte vyhláška ministerstva životného prostredia, ktorá upravuje počty toaliet a umývadiel na jedno dieťa. Zladiť tieto tri normy je v praxi problém."Ak by sme chceli dodržať všetko, museli by sme súčasné kapacity znížiť o 23%, teda približne 250 miest v škôlkach. Niekde sme dobudovali sociálne zariadenia, inde to nie je také ľahké," uviedla Ľ. Šefčíková. Nová škôlka by teda mohla odbremeniť existujúce zariadenia.
Banícka priemyslovka uvoľnila budovu
Zriaďovateľom novej škôlky (MŠ) je evanjelická cirkev v Spišskej Novej Vsi. Podľa slov Jaroslava Matysa z farského úradu rozhodnutie otvoriť škôlku bolo prirodzené. "Cirkev sa od nepamäti v rámci misie venuje rozvoju a podpore vzdelávania," zdôraznil.
Aj história budovy je spojená so školstvom. Svojho času tu sídlilo vyššie gymnázium, od roku 1950 banícko-geologická škola. V rámci racionalizácie škôl Košický samosprávny kraj ako zriaďovateľ presťahoval strednú školu do iných priestorov. "Budova bola po reštitúcii vrátená našej cirkvi. Po presťahovaní školy ostala nevyužívaná. Aby sme zamedzili jej schátraniu, prízemné priestory sme začali prenajímať. Myšlienka využiť vyššie poschodia na vzdelávacie účely tu však bola už dlhší čas," zdôraznil J. Matys.
Ponúknu všeobecné kresťanské vzdelanie
V pláne je dvojtriedna materská škôlka s celodennou prevádzkou. Keďže zriaďovateľom je cirkev, zajímalo nás, či aj charakter škôlky bude cirkevný. "Keď sme priebežne zisťovali aktuálnu situáciu, rodičia chcú dať deťom vzdelanie aj s kresťanským rozmerom. A hoci nežijú angažovaným kresťanským životom, základy morálky, etiky chcú svojim deťom dať. Ponúkneme všeobecné kresťanské vzdelanie. Na druhej strane škôlka bude mať parametre normálnej materskej školy, ktorá je zaradená do siete predškolských zariadení na území Slovenska. Existujúce škôlky na území mesta majú dobrú úroveň, každá ponúka svoj program. Naša bude alternatívou vzdelávania," uviedol J. Matys. Do stavebných úprav priestorov budúcej škôlky doposiaľ investovali viac ako 116-tisíc eur. Na otázku, ako bude financovaná MŠ počas samotnej prevádzky, J. Matys odpovedal: "Na ministerstve školstva sa uchádzame o zaradenie do siete predškolských zariadení, financovanie bude známe po rozhodnutí."
Mestská či cirkevná?
Júlia Krigovská sa chystá do práce po materskej dovolenke. V týchto dňoch hľadá škôlku pre svoju dcérku. "Najprv zavolám do škôlok, ktoré sú blízko nášho bydliska, potom budem riešiť tie vzdialenejšie," uviedla mamička zo sídliska Mier. O novej škôlke ešte nepočula, ako však poznamenala, výber škôlky nezávisí od toho, či ide o mestskú alebo cirkevnú. "Myslím si, že to nie je dôležité, jedna aj druhá môžu byť dobré," dodala. Pri poslednom sčítaní sa k evanjelickej cirkvi v rámci mesta a okolia hlásilo 1 250 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš