KOŠICE. Senát Krajského súdu (KS) v Košiciach dnes zrušil rozsudok Okresného súdu (OS) Spišská Nová Ves zo 17. júna 2009, ktorým exstarostovi Žehry Mariánovi Mižigárovi za trestný čin obchodovania s ľuďmi v spolupáchateľstve v štádiu prípravy vymeral trest odňatia slobody v trvaní 4,5 roka so zaradením do druhej nápravnovýchovnej skupiny.
Procesné pochybenia, ďalšie výsluchy svedkov
Podľa názoru odvolacieho súdu, ktorý vec vrátil prvostupňovému súdu na nové prejednanie a rozhodnutie za účelom doplnenia dokazovania, v rozsudku OS boli podľa hovorkyne KS Marcely Gálovej procesné pochybenia. Takisto je nutné vypočuť ešte jedného svedka dožiadaným súdom v Českej republike a odstrániť rozpory vo výpovediach svedkov z prípravného konania a hlavného pojednávania.
Obhajoba dnes pred súdom poukázala na to, že svedkyne v prípravnom konaní chceli poškodiť obžalovaného, lebo boli naňho údajne nahnevané. Spochybňuje aj príkaz OS na jednoročné odpočúvanie telefónnych hovorov, hoci zákon umožňuje len 6-mesačnú lehotu, ktorá nebola opätovne predĺžená.
Podľa obžaloby je v medzinárodnom gangu
Marián Mižigár je podľa obžaloby zapletený do medzinárodného kupliarskeho gangu, ktorý zásoboval mladými ženami za úplatu verejné domy v zahraničí, najmä v Českej republike. OS už v októbri 2007 uznal Mižigára vinným a odsúdil ho rovnako na 4,5-ročné väzenie. Po jeho odvolaní KS rozsudok prvostupňového súdu v apríli 2008 zrušil a vrátil vec OS na doplnenie dokazovania.
Voľby napadol na Ústavnom súde
Mižigár sa po komunálnych voľbách v roku 2006 stal starostom obce Žehra. Ústavný súd (ÚS) SR ich však na základe sťažností obyvateľov obce v septembri 2008 zrušil ako nezákonné. Mižigár sa po náleze ÚS o neplatnosti volieb odmietal vzdať funkcie starostu. V nových komunálnych voľbách z 25. apríla 2009 ho však už za starostu obyvatelia obce nezvolili. Chýbalo mu deväť hlasov.
O jeho sťažnosti, ktorou namieta ich neústavnosť a nezákonnosť, ÚS zatiaľ nerozhodol. Mižigár v nej okrem iného namieta, že pri voľbách bola porušená tajnosť hlasovania, lebo údajne sa okolo 140 voličov odobralo do priestoru vyhradeného na úpravu hlasovacích lístkov v sprievode inej osoby, a to aj napriek tomu, že nešlo o voličov s telesným postihnutím, ani o voličov, ktorí nemôžu čítať a písať.
Vo svojej sťažnosti, ktorú ÚS 28. októbra 2009 prijal na ďalšie konanie, ďalej tvrdí, že voliči boli ovplyvňovaní, keď pri vstupe do volebnej miestnosti mali v ruke zložený papierik, na ktorom mali mať číselné označenie konkrétneho kandidáta.
Autor: r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš