Miestne prevádzky vymenili za veľké nákupné stredisko. Obavy niektorých obchodníkov spred piatich mesiacov o to, že pre nich nastanú ťažké časy, sa tak mierne naplnili.
STARÁ ĽUBOVŇA. Prevádzkovatelia dnes tvrdia, že stratili na tržbách a ubudli im aj zákazníci. Napriek všetkému mestský úrad neregistruje zrušené prevádzky, ktoré by majitelia pozatvárali kvôli novému reťazcu.
V meste je menší pohyb ľudí
Podľa viacerých obchodníkov výhodou Kauflandu je aj prevádzková doba v nedeľu. „Potom sa nečudujme, že v meste to pri predajniach vymiera. Niekedy ľudia chodili viac do prírody, teraz sa to zmenilo a chodia viac do supermarketov. Je to akýsi národný šport. Aj u nás by sme mohli otvoriť v nedeľu, rovnako my, ako aj predavačky sa však chceme venovať aj rodine. Bolo by dobré, ak by štát zrušil prevádzky počas nedieľ. Tak ako v Nemecku," povedala Mária Jendrichovská, majiteľka potravín na Západe. Menej ľudí v obchodoch v meste vníma aj majiteľ drogérie. „Od vstupu reťazca je v meste omnoho menší pohyb ľudí. Mesto je vyprázdnené," poznamenal Peter Duranka.
Tržby obchodníkov sú omnoho nižšie
Menej zákazníkov znamená v Starej Ľubovni aj nižšie tržby. Ešte po Vianociach niektorí hovorili až o 40 percentách. „V supermarkete mali rožok za jeden cent. Nám za takúto cenu žiadna pekáreň rožok nedá. Tým pádom zákazníci išli tam. Hrubý tovar ako múka či cukor išli u nás asi o 40 percent dole," povedal vtedy Milan Štefánik, majiteľ potravín v centre mesta. Po štyroch mesiacoch sa situácia mierne upravila. „Pokles tržieb u nás je od 25 do 30 percent. Je to pochopiteľne cítiť. Situácia nás dokonca prinútila rozmýšľať o prepúšťaní," skonštatoval P. Duranka. „Naďalej máme nižšie tržby, robí to asi dvadsať percent," prezradila M. Jendrichovská. Stratu cítia aj v prevádzke farby-laky a drogérie na Družbe. „Stratili sa nám najmä zákazníci z dedín," povedal Ján Vislocký.
Kvôli supermarketu zatiaľ prevádzku nik nezrušil
Podľa informácií z mestského úradu v Starej Ľubovni podnikatelia so spotrebným tovarom si svoje prevádzky zatiaľ držia. „Zatiaľ k enormnému rušeniu prevádzok nedošlo. Kvôli novému reťazcu dokonca neskončila ani jedna. Uvidíme, ako dlho tento stav potrvá," povedal Miroslav Srnka z ekonomického oddelenia. Podľa neho však aj na tomto poli pohyb nastal. Avšak opačne, ako by sa mohlo očakávať. „Prevádzok sme mali zrušených menej, ako po minulé roky," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš