Prilietaval ráno a "bojovať" neprestal ani neskoro popoludní. Trvalo to celých 14 dní. Ochranári tvrdia, že bocian si pravdepodobne krátil čakanie na samičku a takto si strážil teritórium pred sokmi.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. "Ženy ma upozornili na to, že pri dverách sa pohybuje bocian a chodí im tam vyklepávať. Klopanie bolo hlučné. Počul som ho až k hlavnej bráne. Ďobal nielen do vchodových dverí, ale aj do okien áut. Ľudia sa báli, či im nepoškodí sklá. Našťastie sa nič nestalo," komentoval výjav posledných dvoch týždňov strážnik v areáli firmy na výrobu plastových komponentov Jozef Michalov.
Nedoniesol bábätko?
Zamestnanci firmy mali obavy, či takto "nabudené" zviera nezaútočí aj na nich. "Do práce chodievam ráno o pol ôsmej. Keď som prišiel, bocian už stál pri dverách. Počkal, kým sa nezatvoria, a potom začal s klopaním. Jednoducho bol tu od rána do večera. Snažili sme sa ho odohnať, no iba vzlietol a vrátil sa. Neskôr si to už nevšímal. Najmä kolegyne boli vystrašené," skonštatoval Peter Repaský, referent pre životné prostredie. Správanie vtáka si nevedeli spočiatku vysvetliť. "Troška sme si začali doberať kolegyne, či im bocian niečo nepriniesol, myslím bábätko. Máme jednu kolegynku na recepcii, ktorá už jedno má, tak sme vraveli, že jej priniesol ďalšie, do páru, aby sa malo s kým hrať," podotkol s úsmevom P. Repaský.
Hniezdo na odsávacej rúre
Bocian sa zahniezdil v susednej firme priamo na ohybe rúry na odsávanie. Podľa slov Jána Urbana z tejto firmy je to bocian, ktorý prvýkrát priletel už vlani. Aj so svojou samičkou tu hniezdil do augusta. "Sme radi, že priletel aj tento rok. Nikdy nás neobťažovali. Skôr sme sa obávali, že vibrácie z rúry im môžu spôsobovať problémy," povedal J. Urban.
Bránil si územie
Podľa slov ochranárov zo Správy Národného parku (NP) Slovenský raj, bocian prilietava ako prvý a čaká na samičku. Postaví hniezdo a samička doň po prílete nakladie vajíčka. "Veľa zvierat, keď vidí svoj odraz v zrkadle, útočí. Pravdepodobne si bocian myslel, že je to jeho sok. Bránil si územie," uviedol Bedřich Hájek riaditeľ správy NP. V čase hniezdenia je to prirodzené správanie. Samci zvádzajú tuhé boje pri obsadzovaní hniezd, pri získavaní teritória. Zaujímalo nás, či takto "vyšinuté" zviera mohlo byť pre ľudí nebezpečné. "Určite nie. Hoci stratil plachosť a prišiel tak blízko k ľuďom, určite nepredstavoval nebezpečenstvo," zdôraznil riaditeľ NP.
Samička už priletela
V týchto dňoch už bocian v hniezde nebol sám. Konečne priletela za ním jeho polovička. Zamilovaný párik pôsobil pokojným dojmom. Odvážny samček si svoje teritórium statočne ubránil. Ako sme sa dozvedeli, na území mesta ide o druhý bocianí párik. Jeden zvykne hniezdiť na Hviezdoslavovej ulici. V minulosti hniezdil jeden pár aj na stĺpe pri Fľudri pod Kauflandom. Tu mu ochranári osadili stĺp. Po piatich či šiestich rokoch sa však bociany už na svoje miesto nikdy nevrátili.
Bocian biely na Spiši
Bojovný samček patrí k chránenému druhu bocian biely. Na Spiši má pomerne bohaté zastúpenie. "Takmer v každej jednej obci je nejaké to hniezdo, no sú aj obce, kde nie je vôbec alebo je viac ako jeden pár bocianov," informoval riaditeľ Správy NP SLovenský raj Bedřich Hájek. V rámci monitorovacieho systému Biota ochranári sledujú stav populácie európsky významných druhov rastlín a živočíchov vrátane bocianov. Monitorujú územie Hornádskej kotliny od Vikartoviec po Spišskú Novú Ves. Ochranári pravidelne, podľa potreby, robia prekládky bocianích hniezd. "Robili sme ich v Lieskovanoch, Hrabušiciach či Letanovciach. Dôležité je zachovanie výšky bocianieho hniezda," zdôraznil. V rámci Bioty si ochranári všímajú aj obsadenosť hniezd na Spiši. Stabilný stav bocianej populácie tu pretrváva už dlhé roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš